Misioni i OKB-së hyri në Nagorno-Karabakh pas tre dekadash

Nago-Karabak / 28 Shtator 2020 / Foto: VETYM PERDORIMI Redaktues EPA-EFE / HANDOUT / PA SHITJE

Misioni i Kombeve të Bashkuara ka mbërritur në Nagorno-Karabakh, tha zëdhënësi i presidencës së Azerbajxhanit. Misioni mbërriti herët më 1 tetor për të vlerësuar nevojat humanitare të rajonit.

Kjo është hera e parë në rreth 30 vjet që OKB-ja ka akses në rajon.

Armenët etnikë, të cilët kanë kontrolluar Nagorno-Karabakun për tre dekada, ranë dakord të çarmatosnin dhe shpërndanin qeverinë e tyre pas një ofensive të Azerbajxhanit javën e kaluar.

Armenia thotë se më shumë se 100 njerëz janë larguar nga Nagorno-Karabaku që kur Azerbajxhani pushtoi territorin e shkëputur në një ofensivë rrufe pak më shumë se një javë më parë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës