Në mënyrë paqësore dhe dinjitoze u shënua 151 vjetori i lindjes së Goce Dellçevit

Ai u përkujtua dje në Shkup me nderime të larta shtetërore, paqësisht dhe me dinjitetа 151-vjetorin e рduke shkuar vizionarit të madh botëror dhe frymëzuesit të punës dhe shtetësisë revolucionare maqedonase, Goce Dellçev. Në varrin e tij në kishë 'St. Shpëtimi" dje janë vendosur lule nga kreu i shtetit, përfaqësues të partive politike nga pushteti dhe opozita, organizatat e shoqërisë civile dhe Ushtria, delegimi OD Bullgaria, qytetarët... Përkujtimi u zhvillua nën një siguri të fortë policore dhe prej disa ditësh rruga që kalon pranë kishës është mbyllur. 'St.. Spas" është e mbyllur për qarkullim, e kështu pritet të jetë edhe sot.    

Me nderime të larta shtetërore dhe himnin e Maqedonisë filloi manifestimi për nder të lindjes së flamurtarit të luftës revolucionare maqedonase, Goce Dellçev. Presidenti Stevo Pendarovski vendosi lule në varrin e Dellçevit, ndërsa delegacioni qeveritar u kryesua nga kryeministri Dimitar Kovaçevski. и ata ishin të parët në të zv/kryeministri dhe Ministri i Sistemit Politik dhe Marrëdhënieve ndërmjet Komuniteteve Artan Grubi dhe Ministrave të Mbrojtjes Slavjanka Petrovska, Ministrave të Punëve të Brendshme Oliver Spasovski dhe Ministrave të Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska. Delegacioni i Kuvendit kryesohej nga nënkryetari Goran Misovski, ndërsa lule vendosën edhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Armatës, nënkoloneli Vasko Gjurchinovski, përfaqësues nga Shtabi i Përgjithshëm dhe Ministria e Mbrojtjes, përfaqësues nga Unioni i Luftëtarëve të NOAVM-së dhe delegacionet e partive politike.    

Në kishën e Shën Spasit u mbajt shërbesa kushtuar revolucionarit të madh, Goce Dellçev, të cilën e drejtoi kreu i Kishës Ortodokse Maqedonase – Kryepeshkopata e Ohrit, Kryepeshkopi i Ohrit dhe Maqedonisë, z. Stefanit, në bashkësi me klerin.    

Festimi i 151 vjetorit të lindjes së të madhit Goce Dellçev, në festën zyrtare të mëngjesit në kishë. 'St.. Spas"kaloi në një atmosferë paqësore dhe dinjitoze dhe në frymën e mesazheve të veprës së madhe revolucionare maqedonase, Goce Dellçev..  

- Idealet e vizionarit të madh Goce Dellçev, i cili më shumë se një shekull më parë e kuptoi botën si fushë për përparim kulturor midis popujve, janë një trashëgimi e kuptueshme dhe udhërrëfyes për politikat e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, bazuar në dialogu dhe respekti, si përfitime të larta kulturore dhe civilizuese. Mesazhet e Dellçevit për unitet dhe kohezion, kur bëhet fjalë për interesat kombëtare dhe qëllimet strategjike shtetërore, janë po aq të rëndësishme edhe sot. Dhe ato janë obligim i shenjtë për të gjithë, ndërsa ne e ndërtojmë Republikën e Maqedonisë së Veriut në një shoqëri për të gjithë qytetarët dhe e integrojmë atë, pas aleancës më të madhe të sigurisë, NATO-s, e cila tashmë është realitet dhe si anëtare e plotë dhe e barabartë e BE-së. Bashkimi, në familjen e kombeve dhe shteteve evropiane, deklaroi kryeministri Kovaçevski në postimin e tij në Facebook.    

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, së bashku me anëtarët e kryesisë së partisë, vendosën lule në varrin e Goce Dellçevit. Mickoski në pikën e sigurisë pranë “Rr. Spas” u bashkua me një grup më të madh të anëtarëve të partisë opozitare dhe Institutit Patriotik të VMRO-DPMNE-së. Pas vendosjes së luleve ai tha se në vend që të afrohemi, të rrisim miqësinë, sot për fat të keq jemi më larg fqinjëve se në çdo kohë të historisë sonë.    

- Dy ndjenja zhvillohen tek unë. E para është ndjenja e respektit për maqedonasin, për të madhin Goce Dellçev për atë që bëri për Maqedoninë, për atë që bëri për popullin maqedonas. Ne jemi krenarë që kemi një njeri të tillë për të festuar dhe ai është pjesë e historisë sonë, gjenit tonë maqedonas dhe është një ndjenjë kënaqësie dhe lumturie për çdo maqedonas të ndershëm dhe të nderuar. Dhe e dyta është ndjenja e zhgënjimit, që më është krijuar sot duke ecur nga ajo barrikadë e parë përmes barrikadës së dytë deri këtu te kjo kishë dhe në vend që të afrohemi, në vend që të rrisim miqësinë tonë, sot për fat të keq jemi më larg se kurrë më parë. historia jonë, tha Mickoski, i cili e udhëhoqi delegacionin e partisë në homazhe për të madhin Dellçev.    

Pas largimit të delegacioneve, policia nisi të lërë grupe qytetarësh të shkojnë në kishën “Sht. Spas” të cilët dëshirojnë të bëjnë nderime te varri i Goce Dellçevit me rastin e 151 vjetorit të lindjes së tij.     

Lule të freskëta në varrin e Goce Dellçevit në Shkup vendosi edhe delegacioni nga Bullgaria i kryesuar nga zëvendëskryeministri.nga dhe Ministri i Brendshëm Ivan Demerxhiev, OBSH shprehu pritshmërinë që vitin e ardhshëm të vendosen lule në varrin e të madhit në kishën "Sveti Spas" do të kalojë bashkërisht me kolegun maqedonas Oliver Spasovski.     

I pyetur për masat e shtuara të sigurisë me të cilat u bë festimi i lindjes së Dellçevit, ai vlerësoi se nuk ka nevojë për, si cfare tha ai, masa të tilla drakoniane.    

Në vendkalimin kufitar 'Deve Bair" Qytetarët bullgarë që dëshironin të merrnin pjesë në festën e ditëlindjes së Goce Dellçevit janë në pritjeа më shumë klasa për të hyrë Vendi për shkak të një rënieje mbi sistemin e kontrollit, kështu që пpër pritjen e gjatë në kufi, disa prej tyre u kthyen në Bullgari.     

- Fatkeqësisht, ka të dhëna se një numër i madh i shtetasve bullgarë janë penguar ta bëjnë këtë në kufi. Respekti i ndërsjellë që deklarojmë ndaj popullit të Maqedonisë së Veriut është arsyeja pse mora sigurinë se të gjithëve do t'u jepet mundësia të vijnë dhe t'i bëjnë nderimet e tyre apostullit Goce Dellçev, tha Demerxhiev.    

Më vonë MPB-ja e Maqedonisë njoftoi se janë ndaluar tre shtetas bullgarë për prishje të rendit dhe qetësisë publike në pikën kufitare. 'Deve Bair“, të cilit Gjykata mbrëmë i dënoi me gjobë në shumë prej 300 euro dhe masën e dëbimit nga vendi dhe ndalimin e hyrjes në vend për tre vjet.

shtetas bullgarë, 35-viti G.Z., 50-vjetшosenga A.H., и 54-vjeçarja RH (54), siç njoftoi MPB-ja, ata u ndaluan rreth orës 12:45 pasdite ata u sollën në mënyrë të paturpshme dhe të papërshtatshme и së pariо verbalisht me fjalët më nënçmuese dhe më pas tentuan të sulmojnë fizikisht policët që po kryenin veprime zyrtare.

Сo reagim ndaj festimit të 151- përvjetori i lindjes të Goce Dellçevit dhe pamundësia e pjesëmarrjes së qytetarëve të tyre, doli Ministria e Jashtme Bullgare. Në një deklaratë të publikuar në e tij në internet-vendi, MPJ bullgare norma se përkujtimi i 151-përvjetori nga lindja e Dellçevit nuk ka kontribuar në përmirësimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore dhe atë 'do të theksohet se autoritetet maqedonase nuk i kanë lejuar qytetarët bullgarë të bëjnë respekt për njeriun e madh".      

- Me keqardhje të thellë konstatojmë se data 04.02.2023 do të hyjë në histori si data në të cilën autoritetet në Maqedoninë e Veriut, me arsye jashtëzakonisht jobindëse dhe në kundërshtim me garancitë e dhëna paraprakisht, nuk lejuan respektimin e qytetarëve bullgarë. për veprën dhe jetën e Dellçevit. Ministria e Jashtme përcakton sjelljen e sotme të ВLada në Maqedoninë e Veriut si poshtëruese dhe e papranueshme për popullin bullgar dhe Republikën e Bullgarisë, thuhet ndër të tjera në njoftimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bullgarisë.  

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës