Ministrat e jashtëm të BE-së miratuan vendimin për transferimin e fitimeve nga fondet ruse në Ukrainë

Flamuri i BE-së / Foto EPA-EFE/NEIL HALL

Në mbledhjen e rregullt të Këshillit të BE-së, ministrat e jashtëm të 27 vendeve të BE-së miratuan vendimin për transferimin e 1,4 miliardë eurove nga fitimet e fondeve të ngrira të Rusisë në Fondacionin Evropian të Paqes për ndihmë ushtarake për Ukrainën, tha kreu i Jashtëm. tha çështjet e BE-së, Josep Borrell në konferencën për shtyp TASS 

“Ministrat ranë dakord sot për kuadrin ligjor për shpërndarjen e fitimeve të papritura nga asetet e paluajtshme ruse në ndërtimin e paqes evropiane. 1,4 miliardë (euro) do të jenë të disponueshme gjatë muajit të ardhshëm dhe një miliardë të tjerë deri në fund të vitit, tha Borrell.

Sipas tij, këto para do të përdoren për blerjen e sistemeve të mbrojtjes ajrore dhe municioneve për Ukrainën, si dhe për të mbështetur industrinë e mbrojtjes së vendit.

Kreu i diplomacisë së BE-së theksoi gjithashtu se Hungaria nuk mund të bllokojë përdorimin e fitimeve nga fondet ruse për Ukrainën, pasi nuk mori pjesë në vendim.

“Ne mendojmë se është e ligjshme, sepse një vend nuk ka marrë pjesë në vendimmarrje dhe prandaj nuk ka të drejtë të marrë pjesë në vendimin për qëllimet për të cilat ndahen paratë”, tha ai.

Borel theksoi se Hungaria vazhdon të bllokojë pagesat në vlerë prej 6 miliardë eurosh nga Fondi Evropian i Paqes për Ukrainën.

Borel tha gjithashtu se Bashkimi Evropian dhe Ukraina synojnë të nënshkruajnë një marrëveshje për garancitë e sigurisë për Kievin deri në fund të qershorit.

"Ne jemi duke përfunduar angazhimet tona të sigurisë për Ukrainën." Shpresoj që kjo punë të përfundojë shumë shpejt, në mënyrë që të mund ta nënshkruajmë këtë marrëveshje ndoshta këtë muaj, ndoshta në margjinat e Këshillit të ardhshëm të Bashkimit Evropian (27-28 qershor – TASS), tha Borrell, duke theksuar se ky dokument do të shërbejnë si një sinjal për Moskën për mbështetjen e BE-së për Kievin.

Asetet e ngrira ruse

Bashkimi Evropian, Kanadaja, Shtetet e Bashkuara dhe Japonia ngrinë asetet e Rusisë në vlerë prej rreth 300 miliardë dollarësh pas fillimit të operacionit special ushtarak në Ukrainë. Prej tyre, rreth 5-6 miliardë dollarë gjenden në Shtetet e Bashkuara, dhe pjesa më e madhe e tyre është në Evropë, duke përfshirë edhe faqen ndërkombëtare të Euroclear në Belgjikë (ku ruhen 210 miliardë dollarë).

Siç tha zëdhënësja e MPJ-së ruse, Maria Zakharova, Moska menjëherë do të ndërmarrë hapa hakmarrës. Ajo i quajti cinike dhe kriminale synimet e Perëndimit për të përdorur të ardhurat e aseteve të ngrira ruse për të mirën e Ukrainës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës