Sekretari i Mbrojtjes i SHBA: Kina ka spiunuar vendet tona strategjike me një tullumbace

Lloyd Austin
Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin / Foto: Arkiv

Një avion luftarak amerikan rrëzoi sot një balonë spiune kineze në brigjet e Karolinës së Jugut, në një mision të miratuar nga presidenti amerikan Joe Biden, tha sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin.

- Balona, ​​të cilën Kina e përdori në një përpjekje për të vëzhguar vendndodhjet strategjike në pjesën kontinentale të Shteteve të Bashkuara, u rrëzua mbi ujërat territoriale të Shteteve të Bashkuara - tha Austin.

President Bajden njoftoi se i kishte rekomanduar Pentagonit që balona të rrëzohej mbi ujë. Në një deklaratë të Pentagonit thuhet se operacioni është kryer “pa rrezik për jetën e amerikanëve që janë nën shtegun e balonës”.

Autoritetet amerikane më parë mbyllën hapësirën ajrore për trafikun ajror civil mbi Oqeanin Atlantik në zonën e Karolinës së Jugut.

Po zhvillohet një aksion për grumbullimin e pjesëve të balonës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës