Sekretari amerikan i Thesarit beson se lufta kundër përpjekjeve për t'iu shmangur sanksioneve kundër Rusisë po jep rezultate

Paralajmërimi i Uashingtonit për futjen e mundshme të sanksioneve kundër institucioneve të huaja financiare ka kontribuar në një ulje të transaksioneve monetare midis Rusisë dhe vendeve të tilla si Turqia, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kazakistani, tha zëvendësministri i Financave Wally Adeyemo.

 

Sipas tij, të dhënat që disponon ministria, përfshirë raportet e institucioneve financiare, tregojnë një rënie të lëvizjes së parave pasi administrata amerikane nxori një dekret në dhjetor që kërcënonte me sanksione ndaj institucioneve financiare nga ato vende që ndihmojnë Rusinë të shmangë perëndimin. sanksionet e vendosura pas pushtimit të Ukrainës.

- Nga sa shohim, vërej një diferencë të konsiderueshme në flukset financiare që lidhen me transaksionet... të subjekteve potencialisht të bllokuara. Dhe kam dëgjuar nga disa vëzhgues... se ata tani janë shumë më të kujdesshëm për të bërë biznes me Rusinë, dhe kjo është ajo që ne donim, tha ai.

Sipas Adeyemo, shumë banka të huaja e morën seriozisht dekretin e Uashingtonit pasi dokumenti thoshte se do të përdoreshin sanksione dytësore. Stacionet dytësore janë në shënjestër kundër personave të huaj apo kompanive që bëjnë biznes me ata që tashmë janë nën sanksionet e SHBA-së.Uashingtoni nuk e ka aktivizuar ende këtë dekret për vendosjen e sanksioneve ndaj bankave dhe institucioneve financiare të huaja.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës