Ministri Majiti për rastin e të ndjerës Jana: Do të kontaktojmë me familjen fillimisht për të parë se cili është gabimi

Foto: mia.mk

Ministri i Shëndetësisë, Dr. Fatmir Majiti, është në pritje që Inspektorati Shtetëror Shëndetësor dhe Sanitar të përfundojë inspektimin e jashtëzakonshëm në spitalin e Manastirit dhe më pas në bazë të fakteve të ndajë detaje për rastin në të cilin Jana gjashtë vjeçare ka ndërruar jetë. Lidhur me rastin, kryeministri Dimitar Kovaçevski tha se drejtori i spitalit të Manastirit, dr. Aleksandar Obednikovski, është nisur për në Shkup ku do të ketë takim me kryesinë e Ministrisë së Shëndetësisë.

– Është njoftuar Prokuroria Publike. Të gjitha detajet do të ndahen me publikun. Në bazë të fakteve duhet të përcaktohet gjendja objektive dhe në bazë të atyre fakteve të vendosen sanksione përkatëse aty ku është e nevojshme, tha kryeministri Kovaçevski.

Ministria e Shëndetësisë ende nuk ka kontaktuar me familjen.

- Do të kemi kontakt me ta, fillimisht për të parë se cili është gabimi. Jemi në pritje të rezultatit nga institucionet kompetente, nga DSZI, dhe për gjithçka do të bëjmë në vijim, sot gjatë ditës menjëherë do të jeni të informuar, tha ministri Majiti.

Familja dje në një prononcim për “Sloboden Pechat” ka pohuar se përkeqësimi i gjendjes shëndetësore të Janës ka ndodhur para syve të tyre, teksa ndodheshin në spitalin e Manastirit, pasi i ishte administruar glukozë e pastër në gjak tashmë të ngritur.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës