Milkov: Mbrojtja e të drejtave të bullgarëve është kusht për qetësimin e marrëdhënieve me Maqedoninë e Veriut

FOTO-BTA: Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme të Bullgarisë, Nikolai Milkov

Ministri teknik bullgar për punët e jashtme Nikolai Milkov nuk pajtohet me qëndrimin e presidentit Stevo Pendarovski se rasti me Kristian Pendikov përdoret për qëllime të brendshme politike në Bullgari dhe thotë se është e pashpjegueshme që ai të mendojë kështu dhe se tema e marrëdhënieve me Bullgarinë është çështje e debateve të brendshme në Maqedoninë e Veriut.

paraqitje e ftuar në BTV, Milkov tha se Bullgaria ka ndërtuar në masë të madhe një konsensus të brendshëm se si të zhvillohen marrëdhëniet me shtetin fqinj. Dhe, sipas tij, nuk do të jetë pjesë e fushatës zgjedhore, të paktën jo në atë masë siç po ndodh në Maqedoninë e Veriut, ku marrëdhëniet me Bullgarinë janë një nga çështjet më të mprehta për të cilat opozita dhe qeveria kundërshtojnë secilin. tjera.

“Nuk e përjashtoj që të ketë diçka në fushatën zgjedhore, por po e përsëris: ne kemi konsensus dhe forca jonë qëndron në të”, tha Milkov.

Ai ka falënderuar ministrin Bujar Osmani për vizitën e Sofjes dhe Pendikovit në spital, por tha se Osmani u përpoq ta relativizojë çështjen dhe të ndajë përgjegjësinë me deklaratën se në të dyja anët e kufirit duhet të ndalen incidentet dhe gjuha e urrejtjes etj. Shkurtimisht, shton ai, është një pranim se rasti ishte një incident urrejtjeje.

Milkov thotë se është në rregull të presim se çfarë do të tregojë hetimi për rastin Pendikov, por problemi është se përvoja në Bullgari ka treguar se veprat e kësaj natyre në Maqedoni kanë mbetur të pandëshkuara apo të pahetuara, duke përmendur incidentet me klubet.

Ai gjithashtu theksoi se askush nga pala maqedonase nuk është marrë me kërcënimet që Pendikov ka marrë në rrjetet sociale. Milkov informoi se Pendikov do të qëndrojë për momentin në Bullgari derisa të konstatohet se nuk është e rrezikshme për të kthimi në Maqedoninë e Veriut. Kur kishte sigurinë se ishte e sigurt, ai do të kthehej në vend.

“Kemi një dilemë me të cilën përballen shumë njerëz. Ata ose duhet të heshtin në Maqedoninë e Veriut dhe të mos angazhohen në aktivitetet e tyre si anëtarë të klubeve bullgare, ose duhet të vendosin më së miri, dhe disa e bëjnë, të mërgohen dhe të vijnë të jetojnë në Bullgari. Është një problem serial. “Në vend që të kërkojnë sulmuesit, aktivistët e klubeve merren në pyetje nga policia dhe nuk e dinë nëse janë thirrur si të akuzuar apo si dëshmitarë të asaj që ka ndodhur në klub”, thotë ai.

Milkov po ashtu thotë se ka një ndjenjë antibullgare edhe në institucione, duke përmendur Komisionin për parandalim dhe mbrojtje nga diskriminimi.

“Ne jemi të gatshëm për de-përshkallëzimin e marrëdhënieve në kushte të caktuara. Kthimi në situatën e dhjetë ditëve më parë nuk na kënaq. Në veçanti, ne kërkojmë mbrojtjen e të drejtave të bullgarëve atje – nëse kjo nuk arrihet, represion konkret”, shpjegon ai.

Deklarata të tilla ka pasur edhe më herët, por sipas Milkovit, Bullgaria pret hapa praktik, që është përfshirja e bullgarëve në Kushtetutë. Lidhur me deklaratën e Osmanit se ka pasur provokime nga të dyja palët, Milkov thotë se kur ka pasur një provokim nga pala bullgare, MPJ ka vendosur në faqen e tyre.

Kur u pyet se si u prezantua eurodeputeti Angel Dzambaski dhe deputeti i parlamentit bullgar Kostadin Kostadinov në Shkup, Milkov tha se nuk mund të komentojë për këtë sepse nuk ka informacion dhe nuk është aty. E, pas komenteve nga Maqedonia, MPJ bullgare ka reaguar në faqen zyrtare.

“Ne nuk mund të mbështesim deklarata të tilla, sepse jo vetëm që nuk çojnë në marrëdhënie të mira fqinjësore, por rritin tensionet në Maqedoninë e Veriut, të cilat reflektojnë në të drejtat e bullgarëve atje dhe ne përsëri po hyjmë në një rreth vicioz. sqaroi Milkovi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës