Milivojevic dhe Aleksic kërkuan dorëheqjen e Vuçiqit për shkak të “debaklit” në Kosovë: “Ai duhet të mbajë përgjegjësi”

Nënkryetari i Kuvendit Kombëtar të Serbisë, Miroslav Aleksic / Foto Youtube Screenshot Nova.rs

Deputetët e opozitës Srdjan Milivojevic (Partia Demokratike) dhe Miroslav Aleksic (kryetar i Lëvizjes Kombëtare të Serbisë) kërkuan sot dorëheqjen e presidentit serb Aleksandar Vuçiq për, siç thanë ata, politikën shumëvjeçare destruktive ndaj Kosovës dhe debaklit të fundit në Banjska. me pasoja tragjike.

Aleksic ka thënë për agjencinë Beta se për jetët e humbura në veri të Kosovës, Vuçiq duhet të mbajë përgjegjësi.

“Pas konfliktit të armatosur në Banjska, në të cilin vdiqën të paktën katër persona, Aleksandar Vuçiq do të duhej të jepte dorëheqjen. Milan Radoiçiq nuk mund të armatoste disa dhjetëra serbë në veri pa dijeninë dhe miratimin e Vuçiqit dhe shërbimeve serbe të sigurisë. "Këta të dy janë më përgjegjës për gjakun e derdhur në Banjska," tha Aleksic.

Ai shtoi se politika e Listës Serbe, Partisë Progresive Serbe (SNS) dhe Aleksandar Vuçiqit ndaj Kosovës ka pësuar debakli dhe se Serbia po paguan një çmim të lartë për politikën destruktive të regjimit në Beograd.

“Në dhjetë vitet e fundit Vuçiq dhe SNS ia dorëzuan Prishtinës të gjitha institucionet që kishte shteti i Serbisë në veri të Kosovës dhe populli serb mbeti në vete. Në të njëjtën kohë, zyrtarët e Listës Serbe u pasuruan jashtëzakonisht shumë duke zhvilluar biznese në të gjithë Serbinë, ndërtuan autostrada, ndërtesa dhe hotele, u bënë pronarë të pasurive të paluajtshme dhe madje edhe jahteve. Dhe tani ata kanë çuar në vdekjen e sigurt të njerëzve të rinj dhe të pafajshëm”, tha kryetari i Lëvizjes Kombëtare të Serbisë, Miroslav Aleksic.

Deputeti i Partisë Demokratike, Srdjan Milivojevic, tha se presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të duhet të japë dorëheqjen sepse, siç tha ai, sakrifikoi rininë serbe të Kosovës në luftën njëditore me Albin Kurtin.

“Nëse në atë akt të çmendur ka marrë pjesë nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq, atëherë është fare e qartë se pas gjithçkaje qëndron regjimi në Beograd i drejtuar nga Aleksandar Vuçiq. “Nëse do të ishte organizuar nga Radoiçiq apo dikush tjetër pa pëlqimin dhe urdhërin e Beogradit, ai tashmë do të ishte arrestuar ose do të kishte qenë fundi për Vuçiqin”, tha Milivojevic për agjencinë Beta.

Ai theksoi se institucionet shtetërore do të duhet të njoftojnë se sa persona kanë vdekur në Banjskë, sa janë plagosur dhe arrestuar.

“Në konferencën për shtyp të dielën në mbrëmje, Vuçiq ka bërë të ditur të gjitha informacionet e pasakta. "Qeveria është e detyruar të informojë familjet se si dhe pse vdiqën të dashurit e tyre," tha Milivojevic.

Ministrja e Policisë së Kosovës Dzhelja Svechlja ka publikuar në Facebook një video nga manastiri i Banjskës, në të cilën shihet nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq, me veshje të plotë ushtarake.

Në konfliktin e armatosur mes një grupi serb dhe policisë së Kosovës që ndodhi të dielën në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, sipas të dhënave të deritanishme të konfirmuara, tre sulmues të nacionalitetit serb dhe një rreshter i policisë së Kosovës. Ubieni janë me kombësi shqiptare.

Tani për tani bëhet e ditur se të paktën tre serbë të plagosur ndodhen në spitalet e Novi Pazarit dhe Prishtinës, ndërsa tetë janë arrestuar nga autoritetet e Prishtinës. Të plagosur kanë mbetur edhe dy policë të Kosovës. Ende nuk janë bërë të ditur emrat e serbëve të vrarë, të plagosur dhe të arrestuar.

Policia e Kosovës gjatë dy ditëve të fundit ka konfiskuar një sasi të madhe armësh në veri të Kosovës, që supozohet se i përkiste një grupi që dyshohet se udhëhiqej nga nënkryetari i Listës Serbe dhe një bashkëpunëtor i ngushtë i presidentit të Serbisë. Milan Radoicic.

Autoritetet e Kosovës kanë vlerësuar se një grup i armatosur i serbëve ka kryer një akt terrorist në fshatin Banjska të dielën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës