Milatoviq thotë se malazezët po zgjedhin mes ndarjes dhe varfërisë dhe të ardhmes dhe zhvillimit të BE-së

Jakov Milatoviq/ Foto EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Kandidati presidencial i Lëvizjes "Evropa tani", Jakov Milatoviq, tha se në zgjedhjet e 2 prillit, qytetarët e Malit të Zi do të vendosin mes të kaluarës "me ndarje dhe varfëri" dhe të ardhmes me "zhvillim të ri, ekonomik dhe evropian të Vendi".

Sipas Milatoviqit, një nga qëllimet kryesore duhet të jetë hyrja e Malit të Zi në Bashkimin Evropian dhe theksoi se të gjitha marrëdhëniet me vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të përmirësohen fuqishëm.

“Duhet të bëhemi anëtarë të Bashkimit Evropian dhe në vend të këtyre 30-40 milionë eurove në vit, të kemi akses në 200-300 milionë euro në vit. Për Malin e Zi, 2 Prilli është një ditë historike, kur të gjithë së bashku do t'i dërgojmë në të kaluarën politikat e ndarjeve, të varfërisë dhe të gjitha të këqijat në 30 vitet e fundit dhe do t'i hapim dyert për zhvillim të ri, ekonomik dhe evropian. të Malit të Zi”, tha Milatoviq në vizitën e RTCG.

Ai e quajti rezultatin e tij të raundit të parë "të shquar" dhe "pasojë e një fushate të mirë, mesazhe të mira largpamëse" dhe pret fitoren në raundin e dytë.

Milatoviq ka deklaruar se qytetarët që kanë mbështetur kandidatët e shumicës parlamentare në raundin e parë do të mbështesin "luftën e përbashkët kundër regjimit të kaluar" në raundin e dytë.

Ai theksoi se presidenti aktual Milo Gjukanoviç ka 30 vjet që ka udhëhequr vendin dhe se “nuk ka bërë asgjë, përveçse ka shfrytëzuar resurset shtetërore dhe sociale dhe i ka futur në xhepat e tij privat dhe një grup të vogël rreth tij”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës