Mijalkov na nxorri jashtë, tani po i kërkojmë Bullgarisë të na shpëtojë shtëpinë Prilep të shkrimtarit Talev, para se të blejë Turqinë.

“Dimitar Talev është një nga figurat më unifikuese mes Bullgarisë dhe Maqedonisë. Ne duhet të ndërtojmë ura mes dy kombeve, dhe Talev është shembull, ai e do Maqedoninë. Ne duam që shteti të hyjë në negociata të drejtpërdrejta me pronarët e shtëpisë së Talevit, ta blejë dhe ta ruajë atë”, tha Dimitar Pançev, trashëgimtar i shkrimtarit bullgar Dimitar Talev, transmeton BGNES.

Нpasardhës të shkrimtari Talev, сklubi studentor "Khan Kuber" dhe klubi "Patriotizëm dhe Patriotizëm" në një konferencë për shtyp lidhur me mundësitë dhe zgjidhjet për kShtëpia mbi Talev asaj i bëri thirrje shtetit bullgar që të bëjë gjithçka që është e nevojshme për të ruajtur këtë, siç thonë ata, monument të Bullgarisë në Maqedoni.

- Shtëpia po bie. Ne jemi përzënë nga toka jonë. Sasho Mijallkov, drejtori i Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim na dëboi prej andej dhe u kthyem te babai im. Historia e Dimitar Talevit përsëritet, ai u dëbua, tani unë dhe familja ime u dëbuam. Është turp për Bullgarinë, të mos mbledhësh më shumë 100.000 euro për një shtëpi, turp - tha Snezhana Acheska.

Ajo thotë se si pronarja e shtëpisë së Dimitar Talevit, edhe pas daljes nga ndërtesa, ka sjellë për vizitë bullgarë dhe ka marrë shumë ofendime nga fqinjët.

- Politika e politikanëve, i kërkoj Bullgarisë të tregojë interes për këtë shtëpi. Le të kthejmë Dimitar Talev nga u largua - ka thënë Açeska.

Ajo tha se shtepia eshte e madhe me mbi 10 dhoma.

- Nga ajo kohë do të lë dy dhoma, si dhe një bibliotekë plot me literaturë serbe, klasike dhe laike. Dua shtëpi për shtëpi, nuk dua të pasurohem nga shtëpia e Dimitar Talevit, dua që të ruhet dhe të mund të vizitohet.uv. Unë e dua Bullgarinë dhe kërkoj nga shteti që të bëjë diçka të vlefshme në qendër të Prilepit. Fillova me Prvanov, superioritet Danailov, Spas Tashev, fola me drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Shkup, por kjo ka ndodhur nuk kishte asnjë rezultat - tha ai ajo.

 

I afërmi i shkrimtarit, Ljubomir Talev, tha se “apolitika antibullgare në Maqedoni e cila drejtohet kundër popullatës me vetëdije bullgare është shqetësuese, aq më tepër që Snezhana Acheska nuk po ndihet mirë i sigurt".

- Shteti bullgar duhet të hyjë në rolin e tij dhe të shpëtojë shtëpinë e shkrimtarit të madh bullgar nga RS Mamedonia, Dimitar Talev. Nuk duhet të lejojmë që trashëgimia kombëtare dhe kulturore të shpërdorohet. Turqia dëshiron të blejë shtëpinë sepse është një model i arkitekturës osmane, shteti turk ka një politikë të qëllimshme për të ruajtur ato objektet në të cilën ka pasur ndikim, pra i ashtuquajturi fuqi e butë. Bullgaria duhet të ketë një politikë të qëllimshme ndaj monumenteve të tilla që janë kaq të rëndësishme për Bullgarinë - shtoi Ljubomir Talev.

Profesor Mihail Nedelçev thotë se edhe në Bullgari ka pak shtëpi të shkrimtarëve bullgarë që janë muze.

- Shtëpia e Dimitar Talevit është e shenjtë për të gjithë ne, në të u zhvilluan romane të famshme. Зdhe që Bullgaria të ketë një shtëpi-muze, simbol i kulturës dhe letërsisë bullgare në qendër të Prilepit, kjo duhet të ndodhë. Si historian e mbështes plotësisht këtë kauzë dhe do të ndihmoj me aq sa mundem për të ruajtur shtëpinë e Talevit - ai thote Nedelçev.

Në konferencën për media doli edhe Hristo Hristov, pasardhës i Goce Dellçevit, i cili tha se k.aqua pa marrë parasysh çmimin e shtëpisë, është e pakrahasueshme me letërsinë e paçmuar të Talevit.

- Ky është një thesar i madh për Bullgarinë dhe duhet ruajtur, le të blihet shtëpia, sepse për vendin bullgar është e paçmuar. - ai thote e Krishtit.

Vladimir Cheshmedzhiev nga "Patriotizmi dhe Patriotizmi" thotë se nuk është gjëja më e keqe. një vend tjetër është i interesuar dhe i ofrohet për të blerë shtëpinë, por shteti bullgar nuk ka 20 vjet.

- Është turp që për kaq vite nuk është marrë asnjë veprim për këtë temë dhe kur përmendëm se do ta bëjmë këtë aktivitet për të ruajtur shtëpinë, ishin studentët ata që reaguan shumë pozitivisht. Ruajtja e kësaj shtëpie është detyrë ndaj të rinjve, ndaj gjeneratave të ardhshme, për t'u ruajtur mundësinë që ta nderojnë këtë hero. Vetë Dimitar Talev është viktimë e regjimit në Jugosllavi, tani vazhdon në RS MMaqedonia mbi bullgarët atje. Nëse kemi një problem, ai quhet paaftësia e shtetit bullgar. СMemoriali i Dimitar Talevit mund të bëhet objekt i turizmit mes dy vendeve. Ky mjet mund të kërkojë financim evropian, dhe kjo propozuar edhe nga Spas Tashev nga BAN – tha Çeshmexhiev.

 

I pyetur se në cilat institucione janë dorëzuar kërkesat për ruajtjen e shtëpisë së shkrimtarit të njohur, studentët u përgjigjën se Para konferencës për shtyp, ata i dërguan letra MPJ-së dhe MMinistria e Kulturës dhe shpresojnë që pas konferencës për shtyp institucionet ata do të veprojnë.

Vitin e kaluar, në një intervistë për BGNES, Acheska, pronarja aktuale e shtëpisë, nuk deshi të zbulojë se kush i dëboi ata 10 vjet më parë, ajo vetëm tha se ai burrë është në burg dhe uron që ai të qëndrojë atje për pjesën tjetër. jeta e tij. Qëllimi i tij ishte, siç tha ai, që ai të merrte shtëpinë e tyre dhe ta shiste. Burri i saj vdiq nga pikëllimi, tha ajo, pasi u nxituan. Më pas ajo sqaroi se dëshiron që Bullgaria të investojë në ndërtesë, në mënyrë që ajo të rinovohet dhe të bëhet shtëpia kulturore e Bullgarisë. Nëse qëndron kështu, thotë ai, shtëpia do të shembet, sepse prej kohësh askush nuk banon në të dhe është ruajtur autenticiteti.

Dimitar Talev është një shkrimtar bullgar nga Maqedonia. Pas ardhjes në pushtet të komunistëve në Maqedoni, ai u burgos me akuzën e përhapjes së shovinizmit të madh bullgar. U lirua në vitin 1948 dhe vazhdon të jetojë e të punojë në Bullgari. Ai njihet si një nga autorët klasikë bullgarë të shekullit të 20-të dhe në vitin 2009 romani i tij "Shandani i hekurt" u zgjodh i katërti nga 4 librat më të pëlqyer nga lexuesit bullgarë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës