Mitsotakis: Retorika e Siljanovskës dhe Mickoskit është e paligjshme dhe provokuese

Kyriakos Mitsotakis
Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis / Foto EPA-EFE / ORESTIS PANAGIOTOU

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis i dërgoi një mesazh të qartë lidershipit të ri të Maqedonisë së Veriut që të braktisë retorikën "provokative dhe ilegale" në fjalimin e tij mbrëmë në asamblenë e përgjithshme të rregullt të 49-të të Shoqatës së Eksportuesve të Greqisë Veriore, raportojnë mediat greke.

- Retorika e tyre është e paligjshme dhe provokuese. E refuzojmë dhe e kthejmë, vuri në dukje karakteristike ai, duke drejtuar me shigjeta edhe partinë opozitare greke SYRIZA, duke thënë se “agnostikët në kufi duhet të kuptojnë se atdheu nuk mund të heqë dorë nga armët që ka në dorë. Na kanë fajësuar për marrëveshjen dhe tani po kërkojnë që të ratifikojmë Memorandumet”, theksoi ai.

Kryeministri grek kujtoi se Demokracia e Re me kohë paralajmëroi për rreziqet e Marrëveshjes së Prespës, kujtoi se partia e tij votoi kundër dhe theksoi se Qeveria do të qëndrojë pranë kompanive greke eksportuese për të mbrojtur produktet maqedonase nga rajoni i Maqedonisë në Greqi.

"Ne kemi nevojë për një kundërsulm komercial për autenticitetin dhe cilësinë e produkteve tona nga Maqedonia", tha Mitsotakis.

“Të dallojmë patriotët e vërtetë të projektit nga patriotët e rremë të ujërave të ëmbla dhe veçanërisht nga tregtarët e çështjeve tona kombëtare”, tha ai në një tjetër pikë të fjalës së tij.

 

Mitsotakis ka tërhequr vija të kuqe për fqinjët - Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë dhe Turqinë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës