Mitsotakis ka tërhequr vija të kuqe për fqinjët - Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë dhe Turqinë

Kyriakos Mitsotakis / PhotoEPA-EFE/Filip Singer

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis në një intervistë me gazeta greke "Maqedonia" tërhoqi linjat kryesore të Greqisë ndaj vendeve fqinje të Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë dhe Turqisë.

Tre javë para zgjedhjeve evropiane, kryeministrja greke në një intervistë për “MtK” i dërgoi një mesazh të ashpër udhëheqjes së Maqedonisë së Veriut: “Presidentja e re e Maqedonisë së Veriut bëri një zgjedhje të paligjshme dhe provokuese për të shkelur tekstin zyrtar të betimit të saj. dhe shtetin e quan me emër tjetër nga ai që është përcaktuar me Kushtetutën e vetë shtetit fqinj. Prandaj ai ka shkelur jo vetëm Marrëveshjen e Prespës, por edhe Kushtetutën e vendit të tij”, thekson ai.

- Nga ana jonë i bëjmë thirrje presidentit të ri që të shmangë zgjedhje të ngjashme të paligjshme dhe provokuese, të cilat sigurisht kategorikisht deklarojmë se nuk do t'i pranojmë. Vetëkuptohet se kursi evropian i Shkupit varet nga respektimi i ndershëm i asaj që është rënë dakord. Prandaj, udhëheqja e Maqedonisë së Veriut duhet të kuptojë se duhet të përfitojë vetëm nga miqësia me Greqinë, thotë Mitsotakis në intervistë.

Ai i dërgoi një mesazh edhe partisë opozitare greke SYRIZA, e cila dorëzoi në parlament për ratifikim tre memorandumet nga Marrëveshja e Prespës, detyrim që Greqia nuk e zbaton prej vitesh.

-Sa i përket faktit që zyrtarët e SYRIZA-s tani kërkojnë që të shpejtojmë ratifikimin e Memorandumeve nga Marrëveshja e Prespës, nuk duhen shumë fjalë. Është e papranueshme që fuqitë greke të propozojnë diçka që pala tjetër as që e propozon! Pse Athina nuk mund të ofrojë diçka që Shkupi tashmë e fyen përmes presidentit të saj të ri. Ju kujtoj se në vitin 2019 ne votuam kundër Marrëveshjes, pa thënë asnjëherë se do ta anulojmë. Thjesht sepse nuk është e mundur. Më pas i kam vënë në dukje dështimet e tij nga foltorja e Kuvendit dhe paralajmërova për problemet që do të krijonin. Kemi këmbëngulur si opozitë, duke e ditur që pasi të kalojë një marrëveshje detyruese për shtetin, ajo nuk ndryshon. Tani si qeveri duhet të respektojmë nënshkrimin grek të një marrëveshjeje ndërkombëtare, theksoi Mitsotakis.

Ai ishte i vendosur dhe përsëriti se nuk do t'i ratifikojnë memorandumet derisa lidershipi i Maqedonisë së Veriut të respektojë në vazhdimësi dispozitat e Marrëveshjes së Prespës.

- Ne padyshim respektojmë atë që është rënë dakord në një marrëveshje ndërkombëtare. Por miratimi i memorandumeve të saj individuale varet edhe nga ana tjetër. Dhe mbi të gjitha nga sa konsistente do të jetë në detyrimet ndërkombëtare. Pra, presim që ata të mbajnë atë që kanë rënë dakord. Dhe ne, si shtet që ka vazhdimësi dhe konsistencë, do të bëjmë atë që është e përshkruar në përputhje me rrethanat, tha Mitsotakis.

Rasti “Baleris” po bllokon rrugën e Shqipërisë drejt BE-së

Kryeministri grek iu referua edhe çështjeve të hapura me Shqipërinë që u intensifikuan pasi gjykata shqiptare dënoi me dy vjet burg kryebashkiakun e Himarës Fredi Belleris me akuzën e blerjes së votave, pas së cilës Greqia kërcënoi se do të bllokonte procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE.

- Çështjet në marrëdhëniet greko-shqiptare dhe euroshqiptare sigurisht që mbeten. Dhe kryeministri i Shqipërisë nuk mund të anashkalojë kushtet për anëtarësimin e vendit të tij në BE: së pari respektimin e shtetit ligjor, që parashikohet në nenin 2 të Traktatit të Bashkimit Evropian. Më lejoni të jem i qartë: me paraburgimin e paligjshëm të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës dhe tani kandidat i ND për Parlamentin Europian, Fredis Beleris, Shqipëria po cenon vlerën e shtetit të së drejtës, duke shfuqizuar të drejtën e tij të dukshme për t'u gjykuar mbi bazën e supozimit. e pafajësisë. Prandaj, kjo nuk është vetëm një çështje dypalëshe, por në radhë të parë një çështje evropiane. Dhe duke qenë se rruga hyrëse e Shqipërisë varet nga respektimi i të drejtave elementare të minoritetit grek, ajo kalon në mënyrë të pashmangshme nga vendi ynë. Jo për të "pajtuar" apo "ndëshkuar". Por për të parë sesi Shqipëria i bashkohet pa probleme rrugës së vlerave europiane. Për sa i përket, së fundi, pjesëmarrjes së Fredis Belleris në votën evropiane të fraksionit tonë, megjithëse nuk komentoj kandidatë individualë, do të them vetëm se simbolizon mbështetjen tonë për Republikën, thotë Mitsotakis.

Meqë ra fjala, javën e kaluar kryeministri shqiptar Edi Rama zhvilloi një vizitë private në Greqi dhe iu drejtua tubimit të emigrantëve shqiptarë, anëtarëve të partisë dhe simpatizantëve në Athinë në arenën e mbyllur të Galatsit nën masa të rrepta sigurie.

Lidhur me çështjet e hapura me fqinjin Turqinë, Mitsotakis nënvizoi se ka përparim të madh në marrëdhëniet mes dy vendeve, në fushën e ekonomisë, investimeve, turizmit, bashkëpunimit në shëndetësi dhe migrim, por takimi i tij i katërt radhazi me Turqinë. Presidenti Erdogan nuk solli një zgjidhje konkrete për mosmarrëveshjen dhjetëvjeçare midis dy vendeve për ishujt në Egje dhe çmilitarizimin e hapësirës ajrore dhe detare në Mesdheun Lindor.

- Të mos anashkalojmë se dallimi ynë i vetëm qendror me vendin fqinj mbetet: shelfi kontinental dhe Zonat Ekskluzive Ekonomike (ZE) në Egje dhe Mesdheun Lindor. Megjithatë, deri sa të zgjidhet kjo çështje, bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe të drejtën e detit, ne duhet të përgjigjemi sot. Me përparimin në çështjet e ashtuquajtura "politika e ulët", ato kanë një rëndësi të madhe për jetën e qytetarëve në të dy anët e Egjeut. Në këtë drejtim, do të pajtohesha me titullin e një gazete turke një ditë pas vizitës sime, e cila thoshte se ishte "Një ditë shumë e bukur në Egje". Ditë kaq të bukura janë në dorën tonë për t'i kthyer ato në një stinë të tërë.

Mitsotakis foli edhe për zgjedhjet evropiane të 9 majit si vendimtare për Greqinë por edhe për Evropën sepse, tha ai, do të reflektojnë edhe për korrelacionet e brendshme politike.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës