Mitsotakis: “Këtë nuk po e them me gëzim” por nëse nuk respektojnë marrëveshjen nuk do të ketë BE

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, gjatë një fjalimi në Lerin, përsëriti edhe një herë qëndrimin e tij se nëse Shkupi nuk respekton Marrëveshjen e Prespës dhe përpiqet të sfidojë thelbin e kësaj marrëveshjeje, nuk duhet të shpresojë të vazhdojë rrugën evropiane.

Ai theksoi se “këtë nuk e thotë me gëzim”, sepse, siç tha, Greqia dëshiron të ketë marrëdhënie të mira me fqinjët.

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut nuk duan as tensione, as nacionalizëm. Uroj dhe shpresoj që ata të vijnë në vete dhe të kthehen në rrugën e drejtë, tha Mitsotakis.

Ai përkujtoi se Demokracia e Re ishte kundër Marrëveshjes së Prespës, por siç theksoi, atëherë me sinqeritet absolut tha se ajo nuk mund të ndryshohet, griset apo ndryshohet me një ligj dhe nen, sepse është marrëveshje ndërkombëtare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës