Mitsotakis nuk do të marrë pjesë në Konferencën Ndërkombëtare të Cipras dhe Zaev

Kyriakos Mitsotakis / PhotoEPA-EFE/Filip Singer

Kryeministri nuk do të marrë pjesë në nismën konkrete, iu përgjigj shkurtimisht zëdhënësi i qeverisë greke, Pavlos Marinakis në konferencën e sotme për shtyp në pyetjen e një gazetari nëse kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis do të marrë pjesë në Konferencën Ndërkombëtare dyditore të organizuar nga " Instituti Alexis Tsipras" dhe Fondacioni Zaev", tha korrespondenti i MPB-së nga Athina.

Në lidhje me takimin e djeshëm të Presidentes Siljanovska Davkova me kryeministrin e Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, në margjinat e Samitit të Paqes në Zvicër, zëdhënësi i qeverisë tha se “nuk mund të themi asgjë më shumë” dhe përsëriti edhe një herë qëndrimet greke në lidhje me vend .

“Shumë herë kemi përsëritur qëndrimet tona dhe nevojën që Maqedonia e Veriut të respektojë atë që është votuar dhe ratifikuar pavarësisht kundërshtimeve tona të shprehura kur kemi pasur rastin ta bëjmë këtë para votimit të Marrëveshjes së Prespës. Ne presim të shohim lëvizje të prekshme dhe jemi këtu për t'i komentuar ato, tha Marinakis

Presidentja dje në Facebook njoftoi se ka pasur takime për t'u njohur me kryeministrin e Greqisë, Kyriakos Mitsotakis dhe të Bullgarisë, Dimitar Glavçev.

- Mezi pres të angazhohem në diskutime produktive me ta për të mirën e vendeve tona dhe të rajonit. Duhet të bashkëpunojmë dhe të përmirësojmë marrëdhëniet mes fqinjëve, ka shkruar presidenti.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës