Mitsotakis: Edhe unë mund ta ndërpres Marrëveshjen e Prespës, por kjo nuk është e mundur

foto: Alexandros Michailidis

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis mëngjesin e sotëm për televizionin grek në një intervistë të gjerë iu referua kryesisht zgjedhjeve evropiane të 9 qershorit, por edhe problemit me Marrëveshjen e Prespës që u hap pasi presidentja maqedonase Gordana Siljanovska Davkova nuk shpalli emrin kushtetues por vetëm “Maqedonia” në inaugurim që shkaktoi reagime të ashpra në Greqi, SHBA dhe BE dhe u interpretua si shkelje e dispozitave të Marrëveshjes së Prespës.

– Marrëveshja nga Prespa duhet të respektohet. Emri i vendit është Maqedonia e Veriut dhe ata që ende e quajnë Republika e Maqedonisë do të na gjejnë përballë. Miqtë tanë në Maqedoninë e Veriut duhet të kuptojnë se periudha parazgjedhore ka përfunduar dhe duhet të jenë seriozë. Besoj se do të bëhet shumë presion, tashmë ka pasur një reagim nga kryetari i Komisionit pas ndërhyrjes greke. Greqia nuk është e izoluar, Shkupi është. Besoj se do të përshtaten sepse ne duam marrëdhënie të mira, tha Mitsotakis.

Ai ka theksuar edhe pasojat për vendin nga mosrespektimi i Marrëveshjes së Prespës.

- Pyetjet për emrin e Shkupit nuk ndryshojnë. Ajo që duhet të bëjmë është t'u shpjegojmë presionin ndërkombëtar se kjo politikë e tyre do t'i çojë në izolim ndërkombëtar dhe ata nuk e duan këtë, tha Mitsotakis.

Kryeministri grek iu referua edhe nismës së opozitës SYRIZA që Parlamenti grek të ratifikojë memorandumet e Marrëveshjes së Prespës dhe ritheksoi se kjo nuk do të ndodhë në periudhën e ardhshme.

- Ne nuk jemi naivë dhe dimë të menaxhojmë lojërat e vogla partiake. Pse SYRIZA nuk e ka dorëzuar ligjin e propozuar në 5 vitet e fundit? E pamë që VMRO-ja erdhi në pushtet me retorikë ekstreme, folëm brenda dhe thamë se nuk duam të vazhdojmë me ratifikimin e memorandumeve. Unë mund ta prishja marrëveshjen me ligj dhe nen, por kjo nuk është e mundur dhe u thashë qartë qytetarëve, isha i sinqertë me ta, theksoi kryeministri grek.

 

Mitsotakis: “Këtë nuk po e them me gëzim” por nëse nuk respektojnë marrëveshjen nuk do të ketë BE

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës