Mitsotakis konfirmoi mbështetjen për mbajtjen e Konferencës Ndërqeveritare BE-Ukrainë

foto: Alexandros Michailidis

Greqia konfirmoi mbështetjen e saj për thirrjen e Konferencës Ndërqeveritare BE-Ukrainë në qershor. Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis deklaroi se vendi do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën. Ai tha këtë në një bisedë telefonike me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, njoftoi zyra e tij "Kathimerini". 

“Misotakis konfirmoi mbështetjen e Athinës për rrugën evropiane të Ukrainës dhe mbledhjen e Konferencës Ndërqeveritare BE-Ukrainë në qershor, e cila do të shënojë fillimin zyrtar të negociatave të pranimit të Ukrainës me Bashkimin Evropian”, thuhet në deklaratë.

Kryeministri grek pranoi ftesën zyrtare për të marrë pjesë në Konferencën për Paqen në Ukrainë, e cila do të mbahet më 15 dhe 16 qershor në Zvicër.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës