Mickoski ka zgjedhur partnerët e tij nëse formon qeveri

Mickoski - Qeveria / Ilustrim Free Press

Nëse plani i Mickoskit realizohet, në qeverinë e ardhshme të udhëhequr nga VMRO-DPMNE, do të marrin pjesë ZNAM, e majta dhe koalicioni "Vredi", të cilin lideri i opozitës publikisht e dëshironte për partner qeveritar.

Thirrja për bashkim kombëtar maqedonas dhe moratorium ndaj sulmeve ndaj ZNAM-së dhe Levicës, të cilën lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski adresuar në fillim të fushatës për zgjedhjet parlamentare, mund të lexohet si vizatim i kontureve të kabinetit të mundshëm të ri qeveritar, nëse Mickoski është mandatar për përbërjen e qeverisë së re. Nëse plani i Mickoskit realizohet, në qeverinë e ardhshme të udhëhequr nga VMRO-DPMNE do të marrin pjesë. E DI, majtas dhe koalicioni"Është e vlefshme“, të cilën kreu i opozitës e donte publikisht si partner qeveritar.

Ndryshe, nëse ideja është për bashkim kombëtar, atëherë pse Mickoski harron LSDM-në, GROM-in, Alternativën e Re dhe partitë e tjera maqedonase që marrin pjesë në zgjedhje në thirrje?
Qëndrimet fillestare të ZNAM-it dhe të Majtës janë se pa pjesëmarrjen e tyre nuk do të ketë qeveri të re, por nuk saktësojnë nëse do të ishin pjesë e një qeverie të udhëhequr nga VMRO-DPMNE.

Mickoski: Nevoja e popullit maqedonas

Mickoski nga tubimi në Ohër bëri thirrje për bashkim kombëtar maqedonas.

- VMRO Partia Demokratike për Bashkim Kombëtar Maqedonas, është një emër shumë i fortë, i cili nuk është vetëm për shkak të VMRO-së historike dhe kontinuitetit që ne i referohemi si një ide dhe organizatë që festojmë dhe që është pjesë e pandashme e nacionalitetit maqedonas. lëvizje dhe ndoshta më e rëndësishmja për identitetin kombëtar maqedonas, por në të njëjtën kohë për shkak të detyrimit dhe përgjegjësisë që mbart me vete pjesa e dytë e emrit. Ai obligim dhe përgjegjësi për një kohë të gjatë dukej se ishte evituar, herë ishte neglizhuar, herë u zvogëluan përpjekjet për realizimin e tij, por kishte tentime, edhe pse të pasuksesshme, - tha Mickoski.

Ai gjithashtu tha se dëshiron të jetë unifikuesi dhe nisma e parë në këtë drejtim
shpalli një moratorium dhe ndalimin e të gjitha sulmeve kundër partive të Majtë dhe ZNAM.

“Këtë e ndjej si nevojë të popullit maqedonas, por edhe si obligim që të përpiqem ta realizoj idenë e bashkimit kombëtar në momentet kur shteti ka më shumë nevojë, në momentet kur shteti i hiqet popullit dhe është në duart e disa politikanëve të korruptuar të BDI-së me disa politikanë të korruptuar nga LSDM-ja, të cilët janë ulur në prehrin e këtyre nga BDI-ja.

Sipas tij, tani është momenti për bashkim kombëtar, dhe në të ardhmen do të vijë momenti për bashkim civil, pavarësisht nga përkatësia etnike. Mickoski theksoi se me të dyja palët kanë dallime të natyrës ideologjike dhe parimore, por tani, sipas tij, më e rëndësishmja është që të "përqendrohen tek ata që e kanë rrëmbyer shtetin".

- Mosmarrëveshjet sigurisht që do të vazhdojnë, por duhet gjetur një gjuhë e përbashkët, pavarësisht kotësive dhe interesave personale dhe partiake. Nuk pres që ata të bëjnë të njëjtën gjë. Ndoshta do të më sulmojnë për këtë gjest, ndoshta disa me të drejtë do të thonë se është vonë, por përkundër kësaj, sido që të sillen palët e përmendura, ne si parti do t'i qëndrojmë fjalës - tha Mickoski.

Nga VMRO-DPMNE thonë se është veprim politik, por nuk saktësojnë nëse Mickoski i konsideron ZNAM-in dhe Levicën për partnerë të qeverisë. Në pyetjen se pse thirrja është vetëm për ZNAM-in dhe të Majtën, ata thonë se vetëm ato parti, por edhe VMRO-DPMNE, i referohen çështjeve kombëtare.

Majtas: Thirrja është hipokrizi

Maksim Dimitrievskdhe lideri i ZNAM-it në një paraqitje të ftuar në Radio Lider tha se ka qenë ide e tyre dhe se në nivel lokal edhe pse zyrtarisht nuk kanë nënshkruar koalicion me VMRO-DPMNE-në, patjetër që kanë bashkëpunim.

- Sinqerisht më bën përshtypje që jo vetëm në këtë rast, por në një numër të madh të rasteve, lideri i VMRO-DPMNE-së po na kopjon në disa procedura. Ne dolëm si parti dhe thamë se nuk do të negociojmë me askënd derisa të ofrohet një platformë kombëtare. Nuk mund të arrish një efekt më të madh në zbatimin e një lëvizjeje multietnike nëse nuk ke unitet kombëtar. Mund të bëhet. Pa ZNAM nuk ka qeveri të ardhshme. Ne nuk sulmojmë, vetëm diskutojmë në mënyrë konstruktive - thotë Dimitrievski.

Ai thotë se do të bëjë koalicion me këdo që pranon kushtet e tij.

 

Reagimi fillestar i të majtës është se thirrja për bashkim kombëtar dhe moratorium ndaj sulmeve është hipokrizi e VMRO-DPMNE-së, sepse deri dje, siç thonë ata, partia opozitare ka bërë një fushatë sistematike kundër partisë së tyre dhe ka propaganduar që vota për e majta është votë për BDI-në.

- Me atë në njëfarë mënyre e dërrmoi thelbin e bashkimit maqedonas. Ata mund ta drejtonin gjithë atë fushatë të zezë ndaj Kasamit, i cili në disa raste bëri deklarata drejtpërdrejt kundër integritetit të Republikës. Është shumë hipokrite dhe e dëmshme të sulmosh të majtën kur për të gjitha çështjet kombëtare që ishin sfidë, ajo ka qenë gjithmonë konsistente me parimet e saj. Kështu nuk bashkohet bërthama maqedonase. Ndoshta tani sondazhet nuk janë të drejta sepse VMRO tha 61 deputetë, pastaj e zbriti në 58 dhe tani kufiri është 54 deputetë. Mendoj se motivi që qëndron pas deklaratës është se pikërisht përpara zgjedhjeve ata panë se nuk do të kishte qeveri pa të majtën dhe se do të duhej të negocionin me ne. Por ne jemi të vështirë të negociojmë, sepse kemi qëndrime të cilave nuk dorëzohemi, sidomos kur sfida kryesore janë bullgarët në Kushtetutë. Ne jemi drastikisht të ndryshëm nga ata. Jemi për përfundimin e negociatave me Bullgarinë, heqjen e komisionit historik, Maqedonia për vazhdimin e negociatave me BE- thonë për Sloboden Pechat nga e majta.

Nga Fronti Evropian, i udhëhequr nga BDI, thonë se Mickoski zyrtarisht ka deklaruar koalicion me të Majtën dhe ZNAM-in, me, siç thonë ata, dy parti të lidhura ngushtë me Moskën dhe qarqe të ndryshme proruse.

- Mickoski kërkoi bashkim kombëtar maqedonas, pa etni të tjera në vend, për ta nxjerrë vendin nga duart e shqiptarëve. I kujtojmë se Maqedonia e Veriut hapi rrugën për barazi, demokraci dhe anëtarësim në familjen e madhe evropiane. BDI dhe Fronti Evropian, si front multietnik, nuk do të lejojnë që vendi të kthehet në izolim ndërkombëtar dhe kjo do të vuloset më 24 prill dhe 8 maj, kur Bujar Osmani do të zgjidhet president, ndërsa Fronti Evropian do të të jetë çelësi i formimit të qeverisë së ardhshme - thonë nga Fronti Evropian.

Nga koalicioni Vredi, nga ana tjetër, ende nuk janë përgjigjur nëse do të ishin pjesë e qeverisë së Mickoskit nëse VMRO-DPMNE fiton zgjedhjet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës