Mickoski parashikon: Davkova dhe Pendarovski hyjnë në raundin e dytë

Sipas anketave tona, profesoresha Siljanovska Davkova dhe kryetari aktual Pendarovski do të hyjnë në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, tha sonte në një intervistë për TV Sitel lideri i VMRO DPMNE Hristijan Mickoski.

Kryetari i VMRO-DPMNE Mickoski vlerësoi se Maqedonia do të fitojë shumë në krahasim me kandidatët e tjerë, veçanërisht me Pendarovskin.

“Këtu do të veçoja presidentin aktual Stevo Pendarovski dhe vlerësoj që këtu duhet kërkuar emri për raundin e dytë. Edhe pse mendoj se sipas të gjitha anketave dhe analizave që i kemi, përparësia e Siljanovskës do të jetë më shumë se 100 mijë vota në krahasim me Pendarovskin, së paku 100 mijë vota diferencë në raundin e parë dhe vlerësoj se kjo do t'i japë një mesazh serioz. votuesit si të mobilizohen për raundin e dytë zgjedhor të zgjedhjeve presidenciale, si dhe për zgjedhjet parlamentare të 8 majit”, tha Mickoski.

Sa i përket anketave për parashikimin e rezultateve të zgjedhjeve të ardhshme, sipas anketës së fundit, Mickoski theksoi se nëse nesër mbaheshin zgjedhjet parlamentare, për VMRO-DPMNE-në do të votonin rreth 22-23 për qind, ndërsa për LSDM-në vetëm 9 me 10 për qind.

“Sondazhet në terren të shkurtit tregojnë se numri që VMRO-DPMNE do të fitonte nëse do të kishte zgjedhje nesër është 22-23 për qind. LSDM lëviz rreth 9-10 për qind të votave të fituara, me kusht BDI dhe opozita e bashkuar shqiptare do të lëviznin ndërmjet 6-6.5 për qind të votave të fituara. Partitë ZNAM dhe të Majtë do të lëvizin rreth 4-5 për qind, theksoi Mickoski.

I pyetur se sa deputetë do të fitonte VMRO-DPMNE sipas sondazheve, Mickoski tha:

“Në bazë të këtyre shifrave në nivel shtetëror të peshuara me numrin e deputetëve, vlerësoj se për momentin VMRO-DPMNE dhe koalicioni do të lëviznin nga 53 deri në 56 deputetë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës