Mickoski do të fillojë punën të hënën

Micko Mandati/ Foto: Sloboden Pechat / Slobodan Djuric

Ai pret që debati për zgjedhjen e qeverisë të përfundojë të dielën deri në mesnatë dhe të fillojë punën nga e hëna. Ai tha se qytetarët presin rezultate të shpejta dhe garanci për këtë janë ministrat e ardhshëm shumë të motivuar.

Administratori i besuar Hristijan Mickoski pasditen e sotme ai ka dorëzuar në Kuvend programin dhe përbërjen e propozuar të qeverisë së re. Pas prezantimit të ekipit qeveritar, ai tha se pret që të dielën deri në mesnatë të përfundojë debati për zgjedhjen e qeverisë dhe nga e hëna të fillojnë punën. Ai tha se qytetarët presin rezultate të shpejta dhe se do ta përmbushin premtimin se Maqedonia do t'u kthehet qytetarëve, dhe garanci për këtë janë ministrat e ardhshëm shumë të motivuar. Ai pret që të 24 ministrat të punojnë ekskluzivisht për interesat e Maqedonisë, në të kundërtën nuk do të jenë pjesë e ekipit qeveritar.

- Tani është radha që të bëjmë diçka për qytetarët. Premtoj një luftë pa kompromis kundër krimit dhe korrupsionit të çdo lloji, jo vetëm politik. Nuk do të tolerohet asnjë keqpërdorim i asnjë personi të emëruar nëse janë pjesë e skandaleve kriminale dhe korruptive, pavarësisht se nga cila parti vijnë. Ne planifikojmë të pastrojmë dyshimet për shumë abuzime gjatë shtatë viteve të fundit. Pres rezultate të shpejta në fushën e ekonomisë. Ne kemi një qeveri stabile, një qeveri që do të inkurajojë biznesin - tha Mickoski.

Ai nuk pajtohet me kritikat e disa partive se zëvendëskryeministri i ardhshëm për marrëdhënie mes komuniteteve Ivan Stoiljkoviq është pro-rus dhe tha se çdo anëtar i qeverisë duhet të ketë qëndrime pro-maqedonase.

– Kushdo që del jashtë kësaj rruge, pavarësisht posteve, nuk do të jetë pjesë e qeverisë. Pres që 24 ministrat dhe qindra zyrtarë, të gjithë së bashku të kenë vetëm pozita pro maqedonase, të kujdesen për Maqedoninë. Një pozicion pro-maqedonas nënkupton një partner të fortë të NATO-s dhe një vend që një ditë do të jetë anëtar i BE-së. Nuk jam dakord me ju për qëndrimet e Stoiljkoviqit, duhet të flisni me të. Ai është një njeri që është pjesë e Koalicionit “Maqedonia juaj” dhe besoj në ndershmërinë dhe sinqeritetin e tij dhe besoj në pozitat e tij patriotike. Do të bindeni për kohezionin e ekipit qeveritar që do të punojë për interesat e Maqedonisë - tha mandatari.

Mickoski përsëriti se sapo u konsolidua LSDM dhe pas përfundimit të trazirave të brendshme, ai do të japë dorën për të ndërtuar së bashku konsensusin për çështje të rëndësishme për shtetin dhe se të gjitha palët janë në dispozicion për dialog për bashkim kombëtar.
Ai ritheksoi gjithashtu se prioriteti kryesor është lufta kundër krimit dhe korrupsionit.

– Qëndrimet tona për Këshillin e Prokurorëve Publikë dhe Këshillin Gjyqësor janë të qarta. Nëse kjo situatë vazhdon dhe ai perceptim i pandëshkueshmërisë vazhdon, atëherë në të njëjtën kohë gjithçka që kemi premtuar do të jetë një moçal politik dhe një gënjeshtër. Nuk ia uroj këtë as vetes, as njerëzve që janë me mua. Do të luftoj me të gjitha forcat që kjo të mos ndodhë dhe do të punojmë që të bëjmë diçka të re për Maqedoninë. Nuk mund të flasim për një partneritet strategjik me BE-në dhe SHBA-në dhe zyrtarët u japin leje universitare personave që janë në listën e zezë. Praktika të tilla nuk duhet të përsëriten në të ardhmen - tha Mickoski.

Ai kritikon disa nga ekspertët që janë kundër ndryshimeve të paralajmëruara Ligji për Vetëqeverisjen Lokale në seksionin për zgjedhjen e kryetarëve të komunave që kaluan në një pozicion tjetër.

- Sipas informacioneve të mia, ligji ka hyrë në procedurë. Ka ekspertë që kanë vendosur të shpenzojnë paratë e qytetarëve dhe thonë se propozimi është në kundërshtim me Kushtetutën. Ata nuk u larguan kur disa nga partitë sugjeruan që presidenti i një vendi të zgjidhej në parlament. Nuk ka problem, ne jemi gati të shkojmë nesër në zgjedhje, por a duhet t'i shpenzojmë paratë e qytetarëve dhe a mund t'i përdorim, p.sh., që shteti të subvencionojë kontributet e gazetarëve dhe ata të marrin paga më të larta. Ne e ftojmë atë Gjykata Kushtetuese të shqiptohet - tha mandatari.

Mickoski nuk zbuloi nëse kanë siguruar shumicën prej dy të tretash dhe Badenter për ndryshimet e ligjit, por ka përsëritur se nuk do të presë ministra dhe zyrtarë që “shkëputen” nga realiteti.

- Privilegjet që sjellin pozitat, kostumet dhe kravatat nuk duhet t'i bëjnë njerëz të ndryshëm të gjithë ata që do të kenë privilegjin t'i shërbejnë popullit dhe të jenë pjesë e institucioneve të qeverisjes së ardhshme. Duhet të jetë një motiv dhe frymëzim për të punuar për ta. Unë besoj në secilin prej atyre që janë propozuar - se ai do t'i ndjek këto drejtime dhe se nuk do të shkojë përtej këtyre parimeve - tha Mickoski.

Lideri i VMRO-DPMNE-së premtoi se po vijnë kohë më të mira për qytetarët, fermerët, pensionistët dhe se do t'i rrisë pensionet në mënyrë lineare për 5.000 denarë. Ai planifikon rialokimin e mjeteve për realizimin e shumë projekteve kapitale nëpër komuna.

- Po e nisim ofensivë dhe mendoj se, më saktë, jam i sigurt se nuk do ta tradhtojmë besimin që mori ky koalicion nga më shumë se 600 mijë qytetarë që e votuan. Në të njëjtën kohë, jam i sigurt se nuk do t'i zhgënjejmë pritshmëritë e të gjithë qytetarëve që, pavarësisht nëse na kanë votuar apo jo. E di që ata tani kanë pritshmëri të mëdha dhe jam i bindur se do t'i realizojmë ato pritshmëri, gjegjësisht do të realizojmë gjithçka që kemi premtuar - tha mandatari.

Ai prezantoi ekipin e ri qeveritar. Ministri i Brendshëm do të jetë Pançe Toshkovskipër punët e jashtme dhe tregtinë e jashtme, Timço Mutsunski, për transport, Aleksandar Nikolloski dhe Zëvendëskryeministri për Financa, Gordana Dimitrieska Kochoska, për transformimin dixhital, Stefan Andonovski. Ministri i Mbrojtjes, Vlado Misajlovski, për sport, Borko Ristovski, për bujqësinë, pylltarinë dhe menaxhimin e ujërave, Cvetan Tripunovskipër kulturën dhe turizmin, Zoran Ljutkov. Për arsimin dhe shkencën, Vesna Janevska, për energjinë, minierat dhe burimet minerale, Sanja Bozinovska, për vetëqeverisjen lokale, Zlatko Perinski. Zëvendëskryeministri dhe përgjegjës për sistemin politik, Ljupço DimovskiMinistri i Marrëdhënieve me Komunitetet dhe Zëvendëskryeministri, Ivan Stoiljkoviq dhe inister pa portofol, Shaban Saliu, përgjegjës për integrimet dhe zbatimin e dekadës rome.

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe zëvendëskryeministri do të jenë në kabinetin qeveritar Izzet Mejetti, për shëndetin, Arben Taravari, për politikën sociale, demografinë dhe rininë, Fatmir Limani, për çështjet evropiane Orhan Murtezani, për ekonominë dhe punën, Besar Durmishi dhe ministër pa portofol dhe zëvendëskryeministër i ngarkuar për qeverisjen e mirë, Arben Fetai.

Ministrja e Administratës Publike do të jetë Goran Minçev dhe për drejtësi Igor Filkov.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës