Mickoski: Mund ta këshilloj O'Brien si profesor për automjetin e udhëtarëve

Hristijan Mickovski - kryetar i VMRO-DPMNE / Foto "Sloboden Pechat" - Metodi Zdraev

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, para fillimit të takimit të lidershipit për datën e zgjedhjeve tha se pret një tjetër gjimnastikë nga kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe partnerët qeveritarë.

-Kam kërkuar mbledhje lidershipi në formatin që do zgjedhin ata, kanë bërë tentativa për gjimnastikë politike që në fund të përfundojmë sërish në një mbledhje të tillë lidershipi. Ne nuk mund ta kthejmë kohën e humbur, për fat të keq atë kohë të humbur nѐ i kushton edhe pak kohë qeverisë së paaftë dhe kriminale. Por për disa muaj nga sot do të vijë fundi dhe do të ketë përgjegjësi - thotë Mickoski.

Lidhur me deklaratën e ndihmës sekretarit amerikan të shtetit O'Brien, Mickoski tha se duhet analizuar çdo deklaratë që vjen nga një partner strategjik.

- Si inxhinier mekanik i kam dhënë lëndët si automjete dhe mjete me djegie të brendshme me notën 10 dhe nëse dikush ka nevojë për këshillën time se çfarë mjeti për pasagjerë të blejë, jam në dispozicion të tij dhe jam profesor universiteti. ai tani vjen nga klasa dhe jep mësim në Mekanikë 2, është dinamikë - tha Mickoski.

I pyetur se a do të kërkonte sot në mbledhjen e lidershipit shfuqizimin e qeverisë teknike dhe a do të votonte për amendamentet kushtetuese nëse qeveria e shfuqizoi qeverinë teknike, Mickoski tha se nuk bën shaka kur e shpreh qëndrimin e VMRO-DPMNE-së. .

- Që dje një politikan në largim (duke iu referuar ministrit të Jashtëm, Bujar Osmani) pati një intervistë në një media kombëtare dhe tha se është i sigurt dhe se pretendon se do të ketë ndryshime kushtetuese tani ose pas 6 muajsh, ja ku unë. do t'ju them se nuk do të ketë ndryshime kushtetuese derisa të kemi një rrugë të qartë evropiane, derisa të shohim një zhvendosje të qartë të politikave hegjemoniste dhe asimiluese të fqinjit tonë lindor ndaj komunitetit maqedonas në Bullgari, thotë Mickoski.

Sipas tij, qeveria teknike nuk është subjekt i kësaj mbledhjeje dhe as ndryshimet kushtetuese, por data e zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale.

Lidhur me vrasjen e dyfishtë, Mickoski tha se sot është një ditë e vështirë për Maqedoninë dhe për të gjithë ne.

- Nuk ka fjalë me të cilat mund të shpreh dhimbjen time. Nuk ka fjalë që mund të shprehin dhimbjen dhe në të njëjtën kohë të ngushëllojnë të dashurit që fatkeqësisht humbën dy njerëz, njerëz të dashur. Dhe me të vërtetë përfaqëson një moment të vështirë për mua si prind dhe si person. Unë jam veçanërisht i zhgënjyer dhe i tmerruar nga fakti që u informova dhe pashë pjesërisht se çfarë ishte një konferencë për shtyp e atyre dy personave një minutë më parë. Aty dëgjuam informacione enciklopedike pa asnjë provë konkrete, pa asgjë që duhej të merrte MPB-ja dhe Prokuroria - tha Mickoski.

Një ditë e vështirë dhe me të vërtetë ngushëllimet e mia më të thella, ngushëllimet më të thella për familjet e jetëve të humbura tragjikisht njerëzore, tha ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës