Mickoski: Udhëheqje e pasuksesshme, Kovaçevski propozoi pesë portofole për VMRO-DPMNE-në për të mbështetur ndryshimet kushtetuese

Foto: Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

Kryeministri Dimitar Kovaçevski më sugjeroi që VMRO-DPMNE të hyjë në Qeveri me pesë nga 10 portofolet që tani i menaxhon LSDM-ja si kusht për të mbështetur ndryshimet kushtetuese, tha lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski pas takimit të liderëve në Kuvendin e Kosovës. Klubi i Deputetëve. Ai përsëriti se nuk do të mbështesë ndryshimet kushtetuese nën diktat bullgar.

“Kemi diskutuar për propozimet e Kovaçevskit, nga të cilët do të veçoja një: ai sugjeroi që të fillohet dhe të hapet një diskutim brenda parlamentit, me shumicë prej dy të tretash për të votuar nevojën e ndryshimit të Kushtetutës dhe më pas të formohet një qeveri, në të cilën nga dhjetë departamentet e menaxhuara nga LSDM-ja, pesë t'i jepen VMRO-DPMNE-së, të përfundojnë ndryshimet kushtetuese, të fillojë procesi i negociatave dhe pastaj të mbyllen kapitujt një, dy, tre, varësisht nga shpejtësinë dhe se qeveria duhet të shkojë në zgjedhje parlamentare. Kësaj iu përgjigja se është mirë, e kuptoj ofertën dhe për këtë kam qëndrim: VMRO-DPMNE është e gatshme të hyjë në Qeveri me LSDM-në, por pa pjesëmarrjen e BDI-së në atë Qeveri”, tha Mickoski.

Më pas paraqet atë që është përgjigjur, pra atë VMRO-DPMNE është e gatshme të marrë pjesë në Qeveri, ndërsa zgjedhjet organizohen nga Qeveria teknike dhe ndryshimet kushtetuese vlejnë nga dita kur fillon ratifikimi i protokollit të anëtarësimit të Maqedonisë në BE nga parlamentet e 27 vendeve anëtare. .

“Ai e shënon këtë si shkelje të kornizës së negociatave. Më pas i ofrova të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare në vjeshtë, të formojë një qeveri me unitet të gjerë kombëtar ku BDI-ja nuk do të jetë pjesë dhe pasi asnjë vend anëtar nuk ka kundërshtim për identitetin, traditën, kulturën shekullore maqedonase. doganat, gjuhen maqedonase, atehere une jam gati te flas me kryeministrat europiane, qe te votojne per nje garanci me te forte per kete qe po themi, pra te shohim a eshte vertet ashtu sic thone ata dhe duke pasur parasysh qe Bullgaria ka edhe një qeveri të zgjedhur. Dhe të vijmë të themi se Evropa qëndron pas identitetit shekullor”, tha Mickoski.

Për fqinjësinë e mirë, Mickoski tha se kërkon zbatimin e vendimeve nga Strasburgu për maqedonasit në Bullgari.

“Do të doja të isha një fqinj i mirë me Bullgarinë dhe nga ato 14 çështje gjyqësore në Strasburg, Bullgaria do të zgjidhte tre dhe do t'i zbatonte ato. Le të zgjedhë Bullgaria, jo ne. Nga këto gjashtë që janë përfundimtare, le të zgjedhë tre. Atëherë do të themi se është mirë, ka një erë pozitive dhe njerëzit në Bullgari do të ndjejnë se dikush nga vendi i tyre është pas tyre. Nuk e ka pranuar, sepse është ndryshim i kuadrit negociator. Por ne kërkojmë paketë, kujdes dhe jo kornizë negociuese”, shtoi Mickoski.

Mickoski konstatoi se takimi i lidershipit i ka treguar qartë qëndrimet se në këtë moment nuk ka shumicë dy të tretash në Kuvend dhe se duhet të ketë një relaksim sa më të shpejtë në shoqëri dhe se e vetmja rrugë është që praktikisht të shkohet në zgjedhje të parakohshme parlamentare. sa më shpejt që qytetarët të kenë një qeveri siç e meritojnë, jo një qeveri që nuk përfaqëson interesat e tyre.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës