Mickoski paralajmëroi ndërtimin e një parku me erë në Shtip, investim prej 450 milionë euro

Foto: Mickoski/Facebook

Hristijan Mickoski paralajmëroi ndërtimin e parkut me erë në Shtip, i cili do të sjellë 100 milionë euro më shumë në BPV.

Siç theksoi Mickoski, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, projekte të tilla do të ketë edhe në periudhën në vijim.

- Era maqedonase do të sjellë 100 milionë euro shtesë në vit në PBB. Ne do ta shpallim projektin nesër, së bashku me zhvilluesin. Parku me erë do të ndërtohet në mes të tri komunave, Karbincit, Shtipit dhe Radovishit. Bëhet fjalë për investimin 400-450 milionë euro. Ky është një projekt jashtëzakonisht domethënës për portofolin energjetik të shtetit që do të përmirësojë ndjeshëm performancën e sektorit tonë energjetik. Nuk ka ligje të veçanta, nuk ka blerje të garantuar me çmim të garantuar për 20-30 vjet, por një investitor që do të investojë 450 milionë euro dhe shteti do të marrë 100 milionë euro më shumë të ardhura në PBB, që duhet të sjellë 20 për qind të totali i prodhimit të energjisë elektrike që do ta bëjë vendin të balancuar energjinë. Në periudhën në vijim do të ketë surpriza të tilla të këndshme, theksoi Mickoski.

Mickoski mori pjesë në vendosjen e gurthemelit të sallës së re sportive “Jackson”, inspektoi ndërtimin e bulevardit të ri “Ilindenska”, e më pas së bashku me ministrin e Shëndetësisë Arben Taravri inspektoi gjendjen e spitalit të Shtipit.

Ai tha se Qeveria e re do të ndërtojë aty ku paraardhësit e saj lanë projekte të pasuksesshme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës