Mickoski dhe Gruevski me gjuajtje të ulëta për gola më të lartë

Foto: Arkivi i Shtypit të Lirë

Në rrethana të tilla, Mickoski mbart rrezikun më të madh për të qenë viktimë politike e pazareve për Kushtetutën. Nga njëra anë, Qeveria do ta realizojë qëllimin e saj, ndryshimin e Kushtetutës dhe hapjen e negociatave me BE-në, nga ana tjetër, figurat kryesore të ish-lidershipit të VMRO-DPMNE-së, të cilët u dënuan, tani do të jenë të lirë, thotë politik. shkencëtari Ivo Rangjelovic për "vulën Sloboden"

VMRO-DPMNE ka prova se një zyrtar i lartë i LSDM-së dhe një ministër i BDI-së janë pajtuar tetë muaj më parë në Budapest për ndryshimin e Kodit Penal me ish-kryeministrin Nikolla Gruevski, për ta shpëtuar atë nga ndjekja penale, për të kontribuar në ndarjet e VMRO-së. - DPMNE mund të ndikojë në miratimin e amendamenteve kushtetuese, tha dje deputeti dhe anëtar i Komisionit Ekzekutiv të VMRO-DPMNE-së, Antonijo Milloshoski.

Konferenca e tij për shtyp pasoi dje pasi lideri i partisë Hristijan Mickoski në një intervistë për gazetën gjermane "Frankfurter Allgemeine Zeitung" akuzoi ish-liderin e partisë Gruevski, tani azilkërkues në Hungari, për komunikim të fshehtë me qeverinë, gjë që Gruevski e mohoi shprehimisht në Facebook. dhe kërkoi prova për një akuzë të tillë.
Ky duel i drejtpërdrejtë ndërmjet Mickoskit dhe Gruevskit e përditëson pyetjen nëse është e mundur një ndarje në partinë më të madhe opozitare maqedonase si një nga opsionet e fundit që disa nga deputetët e VMRO-DPMNE-së të votojnë që bullgarët të futen në Kushtetutë. është kusht që Maqedonia të vazhdojë negociatat e aksesueshme me Bashkimin Evropian. Këtë për FAC e tha vetë Mickoski, se Qeveria beson se mund ta përçajë VMRO-DPMNE-në, por kjo sipas tij nuk do të funksionojë.

Rangjelovic: Mickoski mund të jetë viktima më e madhe politike

Sipas analistëve, vetë Mickoski mund të jetë viktima më e madhe politike në të gjithë procesin që po e shohim. Politologu Ivo Rangjeloviq thotë se deklarata e Mickoskit për marrëveshjen e fshehtë të Qeverisë me Gruevskin vetëm sa konfirmon pritjet dhe përsërit historinë e pazareve politike në Maqedoni.

– Janë dy përfundime në kontekstin e zhvillimeve aktuale. Njëra është se të gjitha partitë janë të vetëdijshme për sigurinë se Kushtetuta do të ndryshojë, qoftë para apo pas zgjedhjeve, dhe tani po largohen nga përgjegjësia, duke ia hedhur fajin dikujt tjetër. Dhe e dyta, po aq e vlefshme, është se kjo është paketa (ose amin) e komunitetit ndërkombëtar për të zgjidhur krizën e ndryshimeve kushtetuese pasi të jenë ezauruar të gjitha mjetet racionale. Në rrethana të tilla, Mickoski mbart rrezikun më të madh për të qenë viktimë politike e pazareve për Kushtetutën. Nga njëra anë, Qeveria do ta realizojë qëllimin e saj - ndryshimin e Kushtetutës dhe hapjen e negociatave me BE-në, nga ana tjetër, figurat kryesore të ish-lidershipit të VMRO-DPMNE-së, të cilët u dënuan, tani do të jenë të lirë. Ose në një përkthim të thjeshtë, vepër maqedonase – thotë Rangjelovic për “Sloboden Pechat”.

Ivo Rangeloviç

I pyetur se si do të reflektohet e gjithë kjo në terren dhe çfarë të pritet nëse disa nga deputetët e VMRO-DPMNE-së shkëputen nga uniteti i partisë dhe votojnë për Kushtetutën, Rangjeloviq nuk është i bindur se publiku do të veprojë me gjithë stuhinë. reagimet që do të pasojnë.

- Ndryshimi i vetëm në plan politik mund të pritet përmes shkrirjes së votave ndaj partisë së majtë, e cila mendoj se do të përfitonte më së shumti nga ky zhvillim i ngjarjeve - thotë Rangjeloviq.

Milloshoski: Kemi dokumentacion për negociatat sekrete në Budapest

Deputeti Milloshoski dje vetëm pak e ka zgjeruar shpjegimin e Mickoskit për negociatat e fshehta në Budapest, pa specifikuar më shumë detaje, si dhe nuk ka treguar se çfarë provash kanë. Sipas tij, një zyrtar i lartë i LSDM-së dhe një ministër i BDI-së në Budapest kanë bërë marrëveshjen për ndryshimet në Kodin Penal tashmë tetë muaj më parë dhe në takime kanë marrë pjesë edhe persona nga partitë më të vogla që dëshirojnë përçarje në opozitë.

“E theksojmë atë që pretendojmë sepse kemi indicie dhe dokumentacion serioz për negociatat që përfaqësuesit e qeverisë, BDI-së dhe LSDM-së kanë pasur me ish-kryeministrin Gruevski në Budapest dhe përmes komunikimit me shkrim këtu në Maqedoni”, tha Milloshoski, i pyetur për koment. qëndrimi i Gruevskit, i cili, nga ana tjetër, paraprakisht kishte shkruar se ndryshimet në KP nuk i mbulojnë të gjitha krimet për të cilat ai ndiqet, kështu që ndjekja e tij vazhdon, të cilën ai e vlerëson si dëshmi se nuk ka bërë pazar. me autoritetet.

Antonio Milososki

Milloshoski thekson se me dashje apo pa dashje, lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, në një intervistë të këtyre ditëve ka thënë se VMRO-DPMNE-ja në krye me Mickoskin as nuk ka negociuar për ndryshime të Kodit Penal dhe as nuk është pajtuar për ndryshimin e Kushtetutës.

“Me këtë veprim synimi i LSDM-së dhe BDI-së është që të amnistojnë dy ish-kryeministra, e në anën tjetër po ndryshojnë ligje që do të krijonin përfitim dhe mbrojtje personale për zyrtarët aktualë të LSDM-së dhe BDI-së. Qëllimi i dytë është që të përdoret Gruevski për fragmentim në VMRO-DPMNE dhe në këtë mënyrë të lehtësohen ndryshimet kushtetuese. Po i themi LSDM-së dhe BDI-së dhe klientëve të tyre të mos e nënvlerësojnë VMRO-DPMNE-në, të mos e nënvlerësojnë popullin. Partia është e bashkuar, grupi parlamentar është i bashkuar dhe VMRO-DPMNE në asnjë rrethanë nuk do të votojë për amendamentet kushtetuese nën diktimin bullgar, dhe këto negociata politike me amnisti në KQ nuk do t'i shpëtojnë zyrtarët aktualë nga përgjegjësia - tha Milloshoski.

Në pyetjen e një gazetari se a ka mundësi që një deputet i VMRO-DPMNE-së të ndryshojë mendim, Milloshoski tha se nuk ka një mendim të vetëm të ndryshëm sepse grupi parlamentar ndjek qëndrimin e njerëzve që janë kundër ndryshimeve kushtetuese dhe prandaj ata nuk do të lejojë negociata personale lidhur me gjykatat, rastet, kodet penale, amnistitë dhe të ngjashme. I pyetur se si mund të ndikojë gjendja e re me ish-liderin Gruevski në parti, Milloshoski u përgjigj se VMRO-DPMNE-ja i ka mbijetuar turbulencave shumë më të mëdha.

– Kjo sepse ideja dhe parimet e partisë janë më të forta se çdo person, aktual apo ish, që ka pasur një rol të caktuar të lartë në parti. Prandaj vlerësoj se VMRO-DPMNE do të fitojë edhe në këtë, do të quaja, turbulencë të vogël në zgjedhjet e ardhshme me një numër të madh të deputetëve - tha Milloshoski.

I pyetur nëse do t'i kthejnë dënimet KQ nëse e fitojnë pushtetin, Milloshoski është përgjigjur se edhe pas ndryshimeve ligjore ka ende mjaft anëtarë të mirë në bazë të të cilave dikush që ka punuar dhe ka vepruar në mënyrë të kundërligjshme mund të ndiqet për korrupsion.

Mickoski dhe Gruevski në një duel të ashpër

Mickoski në një intervistë për “Frankfurter Allgemeine Zeitung” tha se kanë bërë gjithçka për perspektivën evropiane të Maqedonisë, por Bullgaria vazhdimisht ka kërkesa të reja. Propozimi i tyre është që të shtyhet zbatimi i amendamenteve kushtetuese, pra që bullgarët të hyjnë në Kushtetutë kur Maqedonia të hyjë në BE, në të kundërtën “nuk do të ketë ndryshime në Kushtetutë”.

- Për të po bën ndryshime kushtetuese, qeveria po përgatit marrëveshje të pista - tha lideri i VMRO-DPMNE-së.

Lidhur me këtë, Gruevski e thirri Mickoskin që publikisht të thotë se me cilat lëvizje, deklarata, artikuj apo çfarëdo gjëje ka tentuar të përçajë partinë, si dhe të japë dëshmi se ka pranuar një lojë të pistë me pushtetin, të cilën duhet ta zbatojë me ndihmën e mbështetësve në parti.
Pastaj Mickoski, po ashtu përmes Facebook-ut, i është përgjigjur Gruevskit se i vjen keq që Gruevski vendosi të bëjë një parodi publike dhe të shërbejë për të defokusuar krimin e qeverisë dhe se e kupton, por nuk e arsyeton. Mickoski gjithashtu ka shkruar se nuk ka ndërmend të përdor korrespondencën publike për të qenë pjesë e skenarit të krijimit të përçarjes në parti, në favor të qeverisë.
Fjala vjen, në fillim të këtij muaji, kryetari i Kumanovës, Maksim Dimitrievski, ka shkruar për ministrat e BDI-së që kanë shkuar në bisedime me Gruevskin në Budapest, i cili ka treguar Artan Grubin si person kontaktues në ato bisedime. Grubi i mohoi të gjitha këto dhe tha se nuk kishte qenë kurrë në jetë në Budapest. Presidenti Stevo Pendarovski, ndërkaq, para pak kohësh deklaroi se është i bindur për faljen e Gruevskit dhe sqaroi se “për këtë mundësi është konsultuar para shtatë apo tetë muajsh në nivel joformal nga disa aktorë të skenës politike”, propozim që ai. refuzoi me vendosmëri.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës