Mickoski mori duartrokitje, Gruevski nuk pati mundësi të drejtohej

Hristijan Mickoski dhe Nikola Gruevski në kongresin e VMRO-DPMNE-së në Vallandovë

Për herë të parë Nikolla Gruevski deklaroi se është kundër amendamenteve kushtetuese, gjegjësisht se ndan qëndrimin e deputetëve aktualë, dhe partia këtë e interpreton si deklaratë të detyruar pasi kanë prishur planin e ndarjes së VMRO-DPMNE-së në të cilin ai. ishte i përfshirë gjithashtu.

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, pas mbledhjes së KQ-së, e ka hequr nga rendi i ditës ish-kryetarin e kësaj partie, Nikolla Gruevski, pas akuzave të tyre të ndërsjella në skenën publike se kanë bashkëpunuar me pushtetin. Mickoski ka postuar një foto në Facebook me ministren e Brendshme Gordana Jankulovska, dikur bashkëpunëtorja më e ngushtë e Gruevskit, me mesazhin: “Një takim i fortë sa Gorde. “Padrejtësia nuk na ka thyer kurrë”. Nga partia nuk komentojnë nëse kjo do të thotë se bashkëpunëtorët më të afërt të ish-kryeministrit tani janë me Mickoskin.

Konflikti mes liderit aktual të VMRO-DPMNE-së dhe paraardhësit të tij shpërtheu me gjithë egërsinë e tij pasi Mickoski akuzoi Gruevskin se është pjesë e boshtit të BDI-së dhe LSDM-së për të ndarë VMRO-DPMNE-në dhe për të siguruar një shumicë prej dy të tretash për ndryshimet kushtetuese. Gruevski e mohon këtë dhe është përgjigjur se ka qenë cak i sulmeve të ashpra “në kohën kur Mickoski dhe Zaev nuk i kanë mohuar njoftimet për bashkëpunim të ngushtë dhe plane të përbashkëta”.

Gruevski kërkoi që përmes videolidhjes të përfshihet në mbledhjen e KQ të partisë, por asnjëri prej qindra të pranishmëve nuk e "kujtoi" këtë, por ata e përkrahën Mickoskin me duartrokitje dhe aklamacion.

“Kur dikush akuzohet, ai ka të drejtë të dëgjohet mendimi i tij. Nëse në seancën e sotme të KQ-së flitet për mua dhe nëse doni ta respektoni atë rregull demokratik, unë jam në dispozicionin tuaj për të marrë pjesë live me video link. Kam shumë për t'ju thënë, edhe për këtë që jam sulmuar, edhe nëse doni edhe për disa gjëra të tjera që ende i përmbahem publikisht, edhe pse më egërsisht jam sulmuar nga kryetari aktual i partisë. Dhe në një situatë të tillë e kontrolloj veten, që të mos e dëmtoj partinë”, sugjeroi Gruevski.

Mickoski foli për një skenar të përbashkët të qeverisë dhe Gruevskit, pas së cilës kërkoi edhe një herë mbështetjen e grupit parlamentar për ndryshimet kushtetuese, për çka koordinatori Nikolla Micevski përsëriti në emër të të gjithë deputetëve se qëndrojnë në krah të liderit dhe qëndrimin se nuk do të ketë ndryshime kushtetuese nën diktat bullgar. Në takim u tha se zhvillimet e fundit mund të shkaktojnë pak turbulenca në parti, por në fund partia do të dalë me kapacitet më të madh koalicioni dhe do të jetë më tërheqëse për votuesit e pavendosur, gjë që u prit me duartrokitje.

“VMRO-DPMNE e prishi planin e qeverisë, përgjatë aksit BDI-SDS dhe ish-funksionarëve të opozitës, të cilët vendosën të vihen në dispozicion të tyre, përmes marrëveshjeve të pista për arsye që vetëm ata i dinë, të cilat do të dëmtojnë drejtpërdrejt popullin maqedonas. Po ashtu, u konfirmua kohezioni i fortë i grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së dhe Koalicionit, nga fillimi deri në fund të 44 deputetëve, në drejtim të mospranimit të amendamenteve kushtetuese nën diktimin bullgar. “Në të njëjtën kohë ka rënë në ujë edhe teza që qeveria ka hedhur vite më parë në opinion se partia drejtohet nga njerëz të tjerë, sepse dallimet janë të dukshme sot”, thonë nga partia.

VMRO-DPMNE shton se ata do të jenë kryesorët në “qeverinë e ardhshme që do t'i sjellë ndryshimet e nevojshme në Maqedoni dhe pastaj do të ketë përgjegjësi për të gjithë ata që në sfera dhe fusha të ndryshme i kanë bërë dëm të madh Maqedonisë”.

Gruevski arsyetohet se nuk ka ndikuar te deputetët dhe se nuk ka biseduar me ta për një vit:

“As unë nuk e kam planifikuar një gjë të tillë. As nuk mendoj se duhet të ndryshojnë qëndrimin e partisë për çështjen e ndryshimit të Kushtetutës. "Ka pasur shumë mospërputhje për shumë gjëra gjithsesi."

Kjo është hera e parë që lideri i mëparshëm i partisë deklarohet për ndryshimet kushtetuese, pra se është në të njëjtin pozicion me deputetët aktualë. Partia e interpreton këtë si një deklaratë të detyruar pas prishjes së planit për ndarjen e partisë në të cilën ishte i përfshirë edhe Gruevski.

Gruevskit i ka dërguar mesazh edhe kryetari i parë i VMRO-DPMNE-së, tani lider i VMRO-Narodna-s, Ljubço Georgievski.

“Çdo gjë që më bëre mua, tani po të bëjnë ty. Pas tekstit u nis për ta. Vetëm, me sa duket, ata që më ishin besnikë ishin shumë më të shumtë. Mesazh për VMRO-Shumadinë: Duhet të bëni një hap shumë të vogël për të ndihmuar liderin tuaj të djeshëm, i cili ju dha pushtet për njëmbëdhjetë vjet. Për të ndihmuar pesëmbëdhjetë bashkëpartiakë të tjerë që janë në burg, përfshirë ata të 27 prillit. Të ndihmojmë Maqedoninë në rrugën drejt Evropës”, ​​ka shkruar Georgievski në Facebook.

Pasi ish-kryetari i Komunës Qendër, Vladimir Todoroviq, i dyshuar dhe i akuzuar për shpërdorim detyre dhe autorizimesh për projektin “Shkupi 2014”, i është hequr masa e arrestit shtëpiak, Alternativa pyet:

“Kush është i radhës për të shijuar frytet e ndryshimeve në Kodin Penal? Mijalkov apo Jankulovska? Pas kësaj, edhe Gruevski filloi të paketonte valixhen për në Shkup?”, thuhet në deklaratën e partisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës