Mickoski për diplomatët: Kur qëndroni dhe bëni foto me qeverinë, po pozoni me njerëz të përfshirë thellë në krim

Foto nga MIA

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski pret që të shtohen presionet nga diplomatët për ndryshimin e Kushtetutës, por ai nuk do të lëkundet as për një milimetër dhe mbetet i mendimit se kjo përbërje parlamentare nuk ka mandat për ndryshime kushtetuese. Lideri i opozitës u tha diplomatëve që do të vijnë të kujdesen për reputacionin e tyre kur fotografohen dhe mbështesin Qeverinë e BDI-së dhe LSDM-së, sepse po fotografohen, siç tha ai, me kriminelët.

“Nga ajo që diskutuam me ministrin e Jashtëm gjerman, unë dhashë argumentet tona, nuk është e drejtë të them se çfarë thanë ata, por nuk dëgjova argumente të mjaftueshme për të më bindur që të ndryshoj qëndrimin tim dhe prandaj konkluzioni ishte se ky Parlament bën të mos ketë mandat për amendamentet kushtetuese, se nën diktatin bullgar VMRO-DPMNE nuk do të pranojë amendamentet kushtetuese dhe se kemi një plan i cili përbëhet nga tri pjesë që përmban plan kombëtar, politik dhe ekonomik. Ne jemi të gatshëm që ta vëmë në dispozicion atë plan për diplomatët e BE-së menjëherë pas zgjedhjeve”, tha Mickoski.

Ai përsëriti se zgjidhja nga problemi janë zgjedhjet e shpejta të parakohshme parlamentare në të cilat partitë do të dalin me plan për tejkalimin e problemit.

“VMRO-DPMNE sillet seriozisht dhe ofron plan për dalje nga kriza dhe hapi i parë janë zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Po ju them të gjithëve që vijnë, njerëzve që e udhëheqin procesin sot - qeveria e BDI-së dhe e LSDM-së janë të pabesueshme dhe nuk gëzojnë autoritet te qytetarët. Secili prej tyre duhet të jetë i vetëdijshëm se kur qëndron pranë atyre njerëzve, po i krijon problem vetes, sepse së shpejti nga sot do t'i duhet të përballet me faktin se ka qëndruar, ka bërë foto dhe ka pozuar me njerëz të përfshirë thellë në krim. dhe korrupsioni, dhe kjo nuk është e di se si do të pritet në vendet e tyre. Andaj, apeloj që të mos shpëtohet karriera politike e kriminelëve politikë nga qeveria e BDI-së e përkrahur nga LSDM-ja, t'i drejtohen popullit dhe të pyesin popullin se çfarë pret, dhe populli pret një qeveri të re që do të mbështetet nga populli, Mickoski. tha.

Ai thotë se pret që presionet nga diplomatët të intensifikohen sepse, sipas tij, këtë po e kërkojnë nga Qeveria jonë.

“Presionet do të vazhdojnë sepse po kërkojnë që Qeveria të bëjë presion ndaj tyre”. Nuk ka problem, nuk kam problem me presionet. A janë të egër, po janë të egër dhe do të vazhdojnë, por ndryshimi nga Prespa është se tani VMRO-DPMNE është e ngushëlluar, e bashkuar dhe nuk ka hallkë të dobët, tani nuk janë qendra të tjera ndikimi, ne jemi unikë, jo sepse ne përkundër kësaj, ne besojmë se kjo që bëjmë është histori. Personalisht nuk do të lëviz asnjë milimetër dhe do t'i duroj të gjitha presionet që, më besoni, nuk janë të këndshme. Por pas kësaj ose nuk do të ndodhë ose nuk do të ndodhë, besoj se nuk do të ndodhë”, tha Mickoski.

I pyetur nga kryeministri Dimitar Kovaçevski se cili është qëndrimi i VMRO-DPMNE-së për amendamentet kushtetuese, a është ai i Mickoskit apo i ish-liderit Nikolla Gruevski, ai tha se qëndrimi i tij është i qartë dhe i bëri thirrje kryeministrit të përgjigjet se cili është qëndrimi i Gruevskit.

“Qëndrimi im është i qartë, i deklaruar publikisht, i përsëritur dhe i pandryshueshëm, etj. E sa i përket qëndrimit të ish-presidentit të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevskit, ndoshta Kovaçevski mund t'ju tregojë më shumë. Nëse i di detajet le t'i ndajë me publikun. Është mirë që në takimin e radhës me të ta pyesim se si është qëndrimi i atyre që e njeh, e publiku nuk e di, as unë, as supozoj se qytetarët”, Mickoski.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës