MI5 ka shpallur alarm terrorist “të kuq” në Irlandën e Veriut

Polici pranë grafiteve "CIRA ende në luftë" në Belfast - Foto EPA

Agjencia britanike e kundërzbulimit ka ngritur nivelin e kërcënimit terrorist në Irlandën e Veriut nga "i rëndësishëm" në "i lartë", që do të thotë se një sulm ka shumë të ngjarë këto ditë.

Sekretari britanik për Irlandën e Veriut, Chris Heaton-Harris, u shkroi deputetëve në Londër për alarmin dhe u tha qytetarëve "të mos shqetësohen, por të jenë të kujdesshëm".

Alarmi i MI5 është i lidhur me vrasjen e detektivit të lartë të policisë John Caldwell, i cili mbetet në një gjendje kritike. Më 22 shkurt në Omaha, detektivi Caldwell u qëllua nga persona të armatosur të maskuar ndërsa ai priste djalin e tij nga praktika e futbollit. Vrasja e detektivit, si dhe sulmi me bombë në Strabane në nëntor, u morën nga grupi renegat republikan IRA e Re. Janë arrestuar 13 persona, por askush nuk është akuzuar.

- Në 25 vitet e fundit, Irlanda e Veriut është transformuar në një shoqëri paqësore. Marrëveshja e Belfast-it tregon se sa e dobishme është politika paqësore dhe demokratike për shoqërinë. Megjithatë, një numër i vogël njerëzish janë të vendosur të dëmtojnë komunitetet tona përmes akteve të dhunës të motivuara politikisht. Gjatë muajve të fundit, ne kemi parë një rritje të nivelit të aktiviteteve të lidhura me terrorizmin, duke synuar oficerët e policisë që u shërbejnë komuniteteve të tyre dhe duke rrezikuar fëmijët dhe anëtarët e tjerë të komunitetit. Sulme të tilla nuk kanë mbështetje, siç dëshmohet nga reagimet ndaj tentativës së neveritshme për të vrarë detektivin Caldwell - thekson Heaton-Harris në letrën drejtuar deputetëve.

Më pak se një vit më parë, niveli i kërcënimit terrorist në Irlandën e Veriut u ul për herë të parë në 12 vjet pasi aktivitetet e Epokës së Re u qetësuan. Në vitin 2019 u vra gazetarja Lira McKee dhe në 2012 dhe 2016 u vranë rojet e burgut David Black dhe Adrienne Ismay. Grupi New Ira u formua në vitin 2012 nga bashkimi i dy grupeve disidente nga ish-Ushtria Republikane Irlandeze. Arm na poblacht (Ushtria e Republikës), një grup tjetër që nuk ka qenë aktiv deri më tani, kërcënoi disa javë më parë se do të synonte oficerët e policisë dhe familjet e tyre.

Michelle O'Neill, udhëheqëse e grupit Stormont të Sinn Féin, tha se "në një shoqëri moderne demokratike nuk ka vend për grupet paraushtarake: "Ata duhet të ikin!"".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës