MI: Maqedonia mundi Turqinë, na duhet “shërbimi” spanjoll për gjysmëfinale

Maqedonia shënoi fitoren e dytë në Lojërat Mesdhetare/foto: IOC

Sot në ndeshjen e katërt të grupit “B” Kombëtarja e Maqedonisë triumfoi mbi Turqia me 31:22 për fitoren e dytë të Lojërat Mesdhetare në Oran.

Ai ishte më efektivi në përzgjedhjen tonë Petkovski me 11 gola, ata shënuan nga katër Atanasijevic и Gjorgiev.

Pika të rëndësishme për të zgjedhurit e kryetrajnerit Kiril Lazarov, të cilët do të sigurojnë një vend në gjysmëfinale, nëse Spanja mposht të shtunën mikpritësin Algjerinë.

Spanjollët dëshmuan se janë më të mirët në grupin tonë dhe janë kandidatët më të mëdhenj për të fituar medaljen e artë.

Spanja kryeson në tabelë me nëntë pikë, përpara Maqedonisë që ka shtatë dhe Algjeria me të njëjtin numër në pozitën e tretë.

Nëse algjerianët dalin të pamposhtur ndaj “furisë së kuqe”, atëherë hendbollistet tanë do të luajnë për vendin e pestë në MI. Maqedonia, nëse është e dyta në gjysmëfinale, do të përballet me to Egjipt.

Video e ditës