MI: Bronzi për Georgievskin, nuk luajti në gjysmëfinale për shkak të virusit të stomakut

Taekwondosti maqedonas Dejan Georgievski/Foto: Komiteti Olimpik Maqedonas

Dejan Georgievski përfundoi performancën e Lojërat Mesdhetare në Oran (Algjeri) me medalje bronzi, megjithëse kishte ambicie të sulmonte për medaljen e artë.

Taekwondosti maqedonas pas fitores në çerekfinale ndaj egjiptianit Ahmad Mohamed, në gjysmëfinale ai duhej të luftonte kundër Ayoub Bassel nga Maroku.

Sot, konkurrenti ynë pati dehidrim jashtëzakonisht të rëndë për shkak të një virusi të fortë të stomakut dhe për këtë arsye nuk performoi në ndeshjen gjysmëfinale. Për hir të ikonës sonë olimpike, ekipi vendosi të anulojë fushatën e sotme.

Në këtë kategori medalje bronzi fitoi edhe italiani Roberto Botta, ndërsa në finale kroati Ivan Shapina mposhti Baselin me 35:25.

Kjo është medalja e tretë e MI-së për vendin tonë, dy të mëparshmet ishin nga mundja, “bronzi” iu dha edhe Vladimir Egorovit, ndërsa Magomedgadzhi Nurov fitoi medaljen e artë.

Të hënën (4 korrik) pjesa tjetër e taekwondoistëve maqedonas do të performojnë në kategorinë deri në 67 kg. Anamaria Georgievska në fazën e XNUMX/XNUMX-tës do të përballet me Zorana Sandiq nga Bosnja dhe Hercegovina.

Më pas, në kategorinë deri në 58 kg. Marko Avramoski në fazën e 80-të ka për rival marokenin Youssef Boatris, ndërsa nga XNUMX/XNUMX-ta do të startojë Filip Dodevski në kategorinë deri në XNUMX kg. në të cilin do të garojë me Huseyin Kartal nga Turqia.

Trstena: Mundësit ia dolën, turp që sportistët e tjerë maqedonas nuk fituan medalje

Video e ditës