Bllokimi në portin e Konstancës është një kërcënim për Serbinë

Ilustrimi: Gruri / Foto: Ashraf Amra / Zuma Press / Profimedia

Zgjatja e ndalimit të eksportit të drithërave ukrainase, deri në mes të shtatorit, në pesë vendet e Bashkimit Evropian që janë më të prekura nga fluksi i ushqimeve të lira do të ketë njëfarë efekti në tregun e përgjithshëm. Megjithatë, potenciali eksportues i Ukrainës është më i ulët këtë vit, veçanërisht kur bëhet fjalë për grurin, tha ai për Politika.rs. analisti bujqësor Zarko Galetin.

– Nuk do të jetë njësoj si të mos zgjatet ai vendim, por kapacitetet eksportuese të Ukrainës janë mjaft të reduktuara. Le të themi, vitin e kaluar ekonomik, që është ende aktual, kapacitetet e tij ishin 15 milionë tonë sa i përket grurit. Para kësaj pritej 18 milionë tonë dhe tani 10 milionë tonë, sepse ukrainasit mbollën një të tretën më pak sipërfaqe - thekson Galetin.

Ajo që mund të ketë një ndikim negativ në Serbi është se ndalimi i importit të grurit ka të ngjarë të devijojë furnizimet në rajonin e Detit të Zi. Sipas tij, Konstancë aktualisht është plot mallra, tërësisht e mbipopulluar. Mund të ndodhë që ato mallra nga Ukraina të devijohen sërish në këtë port. Kjo na kërcënon si problem sepse në atë rast nuk mund të eksportojmë përmes kësaj rruge. Fatkeqësisht, vëren ai, Konstancë nuk është më destinacioni ynë i referencës dhe është rruga më e mirë dhe më e lirë e eksportit.

- Deri tani kemi eksportuar pak më shumë se 120.000 mijë tonë përmes Konstancës dhe vetëm në Itali 230.000 mijë tonë. Pra, mund të jetë problem nëse ky port është plot - thotë Galetin. Ai shton se nëse kjo ndodh, Serbia do të jetë sërish në telashe.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës