Mishi është produkti i radhës, çmimet e të cilit duhet të ngrihen, thotë Branimir Jovanoviq

Foto: “Shtypi i Lirë” – Dragan Mitreski

The Economist Branimir Jovanoviç nga Instituti i Vjenës, në emisionin e tij të mbrëmshëm "Revista Ekonomike" në "Alsat" tha se produktet ushqimore të mëposhtme, çmimet e të cilave Qeveria duhet t'i ngrijë, pasi siç thotë ai, mishi zë 9 për qind të vlerës së shportës së konsumit. .

“Mishi dhe produktet e mishit duhet të jenë të radhës për ngrirjen”. Është shumë më e rëndësishme ta ngrini atë sesa makaronat, orizin, etj., sepse njerëzit shpenzojnë shumë më tepër për mish sesa për makarona, oriz etj. “Mishi përbën 9 për qind të shportës së konsumit”, thotë Jovanoviq.

Qeveria kohët e fundit ngriu çmimet e bukës, makaronave dhe qumështit dhe produkteve të qumështit për të ndaluar rritjen e çmimeve. Disa nga ministrat e qeverisë akuzuan hapur kompanitë e industrisë ushqimore për rritje të pajustifikueshme të çmimeve të produkteve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës