Mesiç: Nëse Dodik thërret një referendum për shkëputjen e RS nga BiH, do të punësoja ushtrinë

Foto: EPA / ANTONIO BAT EPA / ANTONIO BAT

Ish presidenti i Kroacisë, Stjepan Mesiq deklaroi se do të angazhonte ushtrinë për të ndërprerë korridorin e Posavinës nëse Presidenti i Republikës Srpska, Milorad Dodik, thirri një referendum mbi shkëputjen nga BiH.

Mesiq në një intervistë për televizionin rajonal H1, duke iu përgjigjur pyetjes se çfarë do të këshillonte presidenti aktual i Kroacisë, Zoran Milanoviç nëse ndodh një skenar i tillë.

"Nëse ne duam BiH të plotë dhe nëse dikush dëshiron të thyejë BiH, ne me OKB, BE dhe NATO do të duhet të përgjigjemi duke prerë korridorin dhe t'i japim fund ambicieve njëherë e përgjithmonë," vuri në dukje Mesiç.

Ai vlerësoi se ata që “përkrahin marrëveshjen mes Franjo Tugjman и Sllobodan Millosheviq për ndarjen e BeH”.

I pyetur nëse mes tyre është edhe kryeministri kroat Andrej Plenkovi.Mesiç u përgjigj: “Ata betohen për politikën e Tugjmanit”.

Ndërsa për kryeministrin aktual kroat, Zoran Milanoviq, ka deklaruar se me gjasë po “ndërron drejtimin politik”.

Sipas Mesiç, nuk ka nevojë që ushtarët kroatë të jenë pjesë e EUFOR-it në BiH.

"Unë nuk e di se çfarë do të përfitonte Kroacia nga kjo... Evropa ka fuqi të mjaftueshme për ta bërë atë pa Kroacinë," tha Mesiç.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës