Messi: Ka pasur njerëz në Barcelonë që nuk donin që unë të kthehesha

Foto: EPA-EFE / CHRISTOPHE PETIT TESSON

Lionel Messi sonte në një bisedë ekskluzive për Mundo Deportivo, ai ka konfirmuar se e vazhdon karrierën te Inter Miami, por ka shpjeguar edhe arsyen pse nuk është kthyer në Barcelonë.

Argjentinasi i famshëm u largua nga PSG pas një episodi të pasuksesshëm dyvjeçar, u njoftua një transferim në Arabinë Saudite, por Messi ende ka vendosur për klubin e David Beckham.

“Kam marrë vendimin të shkoj në Miami. Jo gjithçka është rënë dakord ende. Disa gjëra mbeten, por unë kam vendosur në atë hap. “Ideja ishte që nëse nuk kthehesha në Barcelonë, do të largohesha nga Evropa dhe do të largohesha nga qendrat e vëmendjes së stadiumeve të mëdha, për t'iu përkushtuar familjes time”, tha Messi.

Argjentinasi shpjegoi edhe pse nuk u kthye në Katalonjë.

“Kam dëgjuar se Barcelona dëshiron të shesë lojtarë dhe të shkurtojë pagat për të më sjellë mua. Nuk doja të merrja përgjegjësi për një gjë të tillë. Prandaj e mora këtë vendim. Nuk doja që askush të vuante për shkakun tim. Po është e vërtetë. Po planifikoja të kthehesha, isha i emocionuar, por nga ana tjetër isha i vetëdijshëm se si u largova dhe nuk doja të kaloja më të njëjtën situatë. Duhet të prisja të shihja se cili do të ishte rezultati i gjithë situatës dhe t'i lija të tjerët të vendosin për të ardhmen time".

La Liga miratoi negociatat për rikthimin e tij, por kishte ende punë për të bërë.

“E di që La Liga lejoi negociatat, por kishte gjëra të tjera që duheshin bërë. Gjatë karrierës sime në Barcelonë jam akuzuar për gjëra që nuk janë të vërteta, madje edhe tani kishte njerëz në klub që nuk donin që unë të kthehesha. Kisha frikë se gjërat e dy viteve më parë do të përsëriten”, ka shpjeguar argjentinasi.

Messi foli për të dy vitet në PSG.

“Ndjenjat janë të përziera. Është e vërtetë që viti i parë ishte i vështirë për arsye të ndryshme. Viti i dytë për gjashtë muajt e parë ishte i këndshëm për mua. Më pas erdhi Kupa e Botës spektakolare dhe mendova se do të sillte një fund të mirë të sezonit, por nuk doli siç prisja. “Tani kjo është pas meje”, tha Messi.

Fundi i sagës: Messi konfirmoi transferimin në Inter Miami!

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës