Mercedes po ndërpret modelet e shumta

Logoja e Mercedes / Foto Live Media Publishing Group / Alamy / Alamy / Profimedia

Vitin e kaluar, Mercedes ripohoi strategjinë e tij të re që synon uljen e kostove dhe fokusimin në automjetet luksoze fitimprurëse dhe të nivelit të hyrjes. Edhe pse prodhuesi gjerman në atë kohë nuk u fut në detaje, revista Car & Driver tani po i plotëson boshllëqet, transmeton “Telegraf rs”.

Publikimi foli me disa "ekzekutivë të lartë" dhe raportoi se "nga 33 stilet e trupit që Mercedes ofron aktualisht midis Evropës dhe SHBA, vetëm 14 do të mbijetojnë". Automjetet luksoze do të vazhdojnë të ekzistojnë, por kompania gjermane është angazhuar që pothuajse të përgjysmojë gamën.

Coupes dhe vagonët duket të jenë ndër më të goditurit. Kjo nuk është shumë befasuese pasi Mercedes tashmë po lëvizte në atë drejtim kur S Class Coupe dhe Convertible u ndërprenë. CLE e ardhshme do të zëvendësojë të dy coupes dhe kabrio C- dhe E-Class.

Megjithatë, ky është vetëm fillimi pasi publikimi thotë se CLS do të hiqet gradualisht në vitin 2024. Së shpejti do të vijë një AMG JT me 4 dyer, që do të thotë se modeli zgjat vetëm një gjeneratë. Nuk do të kursehen as modelet crossover coupe. Ndërsa gjenerata e ardhshme GLS dhe GLE thuhet se do të ofrojnë variante coupe, ato do të zhduken në të ardhmen.

Koha e saktë nuk dihet, por duket se ato do të ndërpriten kur modelet e gjeneratës së ardhshme të arrijnë në fund të rrugës. Sa i përket vagonit, karroca e C-Class thuhet se do të "zhduket pas vitit 2028".

Fotografët spiun tashmë kanë kapur E-Class Estate të re, por thuhet se do të ndërpritet përgjithmonë në vitin 2030. Megjithatë, ka edhe disa modele interesante që vijnë, duke përfshirë një coupe të re me katër dyer për vitin 2026. Maybach njoftoi gjithashtu një version ultra-luksoz të SL-së më të fundit. Dalja thotë gjithashtu se duke filluar nga viti 2026, do të ketë një SUV GLG dhe ndoshta edhe një Maybach V-Class.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës