Ndryshimi i Kushtetutës mund të fillojë që në këtë muaj, paralajmëroi Pendarovski

Foto: Trilling / TV24 / printscreen

“Nëse shkurtimi i mandatit tim për disa muaj do ta ndihmojë vendin të përparojë në demokraci apo integrim, unë do të jap dorëheqjen sot”, tha presidenti. Stevo Pendarovski në paraqitjen e ftuar në “Trilling” në televizionin “24”.

Ai tha se procedura për ndryshimin e Kushtetutës duhet të fillojë "më së voni ose në muajin tjetër", dhe e vetmja mënyrë për të arritur deri në dy të tretat e nevojshme të numrit të përgjithshëm të deputetëve, sipas Pendarovskit, është debati me opozitën.

- Do të preferoja që procedura për ndryshimin e Kushtetutës të fillojë këtë muaj ose më së voni muajin tjetër dhe të përfundojë para gushtit, kur po bëhen pushimet kolektive të organeve shtetërore, veçanërisht të Kuvendit, sepse pas kësaj ngadalë po hyjmë në një Atmosfera parazgjedhore dhe atmosfera mund të jetë më keq. Nuk do të doja të shikoja asnjë mënyrë tjetër për të arritur dy të tretat dhe për të ndryshuar Kushtetutën tani në raport me bullgarët, përveç një debati me opozitën, tha Pendarovski.

Sipas presidentit, qeveria jonë po e shtyn këtë proces dhe do ta çojë deri në fund dhe nuk ka asnjë ndryshim në qëndrimin shtetëror të Bullgarisë ndaj vendit.

Ai tha gjithashtu se zgjedhjet e parakohshme “nuk do të zgjidhin problemet politike në vend”.

- Kam frikë se jo vetëm zgjedhjet e parakohshme, por edhe të rregullta parlamentare nuk do t'i zgjidhin problemet e thella politike sepse nuk janë të djeshme. Kemi një hendek të madh mes dy-tre blloqeve politike që kanë vite që shikojnë njëri-tjetrin. Mendoj se 27 prilli ka kontribuar shumë në përkeqësimin e situatës dhe nuk ka pasur ndjesë për atë që është bërë, tha kreu i shtetit.

Pendarovski thotë se do të mendojë për mandatin e dytë në janar apo shkurt të vitit të ardhshëm, disa muaj para zgjedhjeve, për të parë, siç tha ai, nëse do të ketë mbështetje nga partitë politike dhe çfarë mendojnë qytetarët për punën e tij të deritanishme.

- Nuk do të doja ta shtyja veten nëse vlerësimi im është i ulët, tha presidenti.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës