Tendosja mendore i lodhi punëtorët gjermanë

Përpjekjet mendore, stresi dhe simptomat e djegies do të bëhen më të zakonshme, thanë në sondazh 70 për qind e përfaqësuesve të kompanive të anketuara në Gjermani, transmeton agjencia gjermane e lajmeve (DPA), transmeton N1 Info.

Pothuajse 39 për qind e drejtorëve dhe menaxherëve deklaruan se stresi psikologjik në vendin e punës është tashmë mjaft i zakonshëm në kompanitë e tyre. Sondazhi, i porositur nga kompania e sigurimeve TC, u prezantua nga Instituti i Këshillimit Shëndetësor në Vendin e Punës, raporton Phoenix. Ndër të siguruarit, sëmundja mendore ishte një nga arsyet kryesore për mungesën, tha Karen Walkenhorst, kreu i burimeve njerëzore të TC.

Sipas të dhënave të KT, numri mesatar i ditëve të sëmundjes për shkak të çrregullimeve mendore te të siguruarit ka vazhduar të rritet vitin e kaluar - punonjësit me diagnoza të tilla kanë munguar mesatarisht 3,33 ditë krahasuar me 3,17 ditë nga viti i kaluar.

Djegia shkaktoi mesatarisht 1,95 ditë pushim mjekësor vitin e kaluar – krahasuar me 1,85 ditë në 2021. Në vitin 2012, diagnoza të tilla shkaktuan mesatarisht 1,47 ditë mungesë nga puna.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës