Menser: Irlanda, Norvegjia dhe Spanja 'vendosin të shpërblejnë' Hamasin

Zëdhënësi i qeverisë izraelite David Menser tha se Norvegjia, Irlanda dhe Spanja “vendosën të shpërblejnë terroristët e Hamasit me vendimin për të njohur shtetin palestinez. "

“Irlanda, Norvegjia dhe Spanja po i thonë Hamasit me zë të qartë se masakra e 7 tetorit ka dhënë rezultat”, tha Menser.

Norvegjia, Irlanda dhe Spanja më herët gjatë ditës thanë se njohën një shtet palestinez, një veprim që palestinezët e përshëndetën si një konfirmim të aspiratës së tyre prej dekadash, ndërsa Izraeli tërhoqi ambasadorët e tij në të tre vendet.

Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara tashmë po përballeshin me pasojat pasi kryeprokurori i gjykatës më të lartë ndërkombëtare për krimet e luftës kërkoi urdhër-arreste për liderët e Izraelit dhe Hamasit.

Ndër akuzat e prokurorit kundër Izraelit ishte përdorimi i "vuajtjes nga uria si një metodë lufte".

Udhëheqësit izraelitë dhe amerikanë i dënuan me forcë akuzat.

Kriza humanitare në Gaza është përshkallëzuar gjatë dy javëve të fundit që kur Izraeli nisi një inkursion në qytetin jugor të Rafahut që mbylli pikëkalimin jetik kufitar, duke u zotuar të çrrënjosë luftëtarët e Hamasit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës