Memeti nuk e di pse prokuroria i kërkon Georgiev të mos largohet nga vendi me ankesë për paraburgimin

Ish Avokati i Popullit, nënkryetar aktual dhe anëtar i Këshillit të Prokurorëve Publikë, nuk e di pse prokuroria ka kërkuar që të merren masa për sigurimin e tij.

Nesër në Kriviçen do të kërkojë përgjigje se pse nuk i lejohet të largohet nga vendi.

Ijet Memeti pretendon se ishte i inkuadruar në rastin e ryshfetit, për të cilin u arrestua gjyqtarja supreme Naqe Georgiev.

Sipas dyshimeve, të dy janë të përfshirë në një rast të marrjes së ryshfetit për të ndikuar në proces gjyqësor ndaj ish-kryebashkiakut të Novosellës, Boro “Malboro”, këtë herë i akuzuar për kontrabandë cigaresh dhe droge.

Për mbarëvajtjen e hetimeve, prokuroria kërkon masa sigurie për Memetin.

Ai sugjeron konfiskimin e dokumentit të udhëtimit dhe herë pas here raportimin në organin kompetent shtetëror.

Ndërkaq, gjyqtari suprem Georgiev, i cili nga dje ndodhet në burgun e Shutkës, kërkon heqjen e paraburgimit. Sipas avokatit të tij, masa e paraburgimit është e pabazuar dhe ai nuk mund ta përsërisë veprën pasi Këshilli Gjyqësor i ka marrë kredencialet në seancë të jashtëzakonshme.

Kryetarja e Gjykatës Supreme, Besa Ademi, sot i ka njoftuar kolegët e saj për hetimin dhe largimin e Georgiev nga pozita gjyqësore dhe u ka kujtuar zotimet themelore të gjykatës për një gjyqësor të pavarur, pa asnjë ndikim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës