Mexico City po lufton me ujin, ndonjëherë është atje, ndonjëherë jo

Kriza e ujit në Mexico City / Foto EPA-EFE/Miguel Sierra

Mexico City, një metropol me afro 22 milionë banorë dhe një nga qytetet më të mëdha në botë, përballet me një krizë serioze të mungesës së ujit për shkak të një sërë problemesh – gjeografia, zhvillimi urban kaotik dhe infrastruktura me rrjedhje – të komplikuara nga ndikimet e ndryshimeve klimatike.

Vitet e reshjeve anormalisht të ulëta, periudhat e zgjatura të thatësisë dhe temperaturat e larta kanë tendosur më tej një sistem uji tashmë nën presionin e kërkesës në rritje. Autoritetet u detyruan të vendosnin kufizime të rëndësishme për ujin nga rezervuari.

"Disa lagje kanë vuajtur nga mungesa e ujit për javë të tëra dhe nuk do të ketë shi për katër muaj të tjerë," tha Cristian Dominguez Sarmiento, një shkencëtar në Universitetin Kombëtar Autonom të Meksikës (UNAM).

Politikanët hedhin poshtë çdo nocion të një krize, por disa ekspertë thonë se situata tani ka arritur nivele kaq kritike saqë Mexico City mund të arrijë "ditën zero" brenda muajve - kur çezmat të thahen në shumë pjesë të qytetit.

Meksiko City me popullsi të dendur shtrihet në lartësi të mëdha. Është ndërtuar në tokë të pasur me argjilë, e cila është e prirur ndaj tërmeteve dhe është shumë e ndjeshme ndaj ndryshimeve klimatike. Është ndoshta një nga vendet më të këqija që dikush do të zgjidhte për të ndërtuar një megaqytet sot.

Aztekët zgjodhën këtë vend për të ndërtuar qytetin e tyre Tenochtitlan në 1325, kur kishte shumë liqene atje. Ata ndërtuan në ishull, duke e zgjeruar qytetin nga jashtë, duke ndërtuar një rrjet kanalesh dhe urash për të rregulluar ujin.

Megjithatë, kur spanjollët mbërritën në fillim të shekullit të 16-të, ata shkatërruan pjesën më të madhe të qytetit, thanë shtratin e liqenit, rrafshuan kanalet dhe shkulën pyjet. "Ata e panë ujin si një armik që duhej mposhtur që qyteti të lulëzonte," thotë Jose Alfredo Ramirez, arkitekt dhe bashkëdrejtor i Groundlab.

Vendimi i tyre hapi rrugën për shumë nga problemet moderne të Mexico City. Kënetat dhe lumenjtë janë zëvendësuar me beton dhe asfalt. Përmbytjet ndodhin vazhdimisht në sezonin e shirave, dhe në sezonin e thatë, uji zhduket.

Protesta kundër përdorimit të pahijshëm të ujit në Mexico City / Foto EPA-EFE/Sashenka Gutierrez

Rreth 60% e ujit të qytetit të Meksikos vjen nga rezervuari i tij nëntokësor, por shfrytëzimi është aq intensiv sa qyteti po fundoset me një ritëm alarmues – rreth gjysmë metër në vit, sipas hulumtimeve të fundit. Dhe rezervuari nuk mbushet mjaft shpejt. Uji i shiut rrjedh nga sipërfaqet e forta dhe të papërshkueshme të qytetit, në vend që të zhytet në tokë.

Pjesa tjetër e ujit të qytetit pompohet nga burime të largëta jashtë qytetit, në një proces tepër joefikas, me rreth 40% të ujit të humbur nga rrjedhjet.

Sistemi i Ujit Quetzalcoatl, një rrjet rezervuarësh, stacionesh pompimi, kanalesh dhe tunelesh, siguron rreth 25% të ujit të përdorur nga Lugina e Meksikës, e cila përfshin Mexico City. Por thatësira e madhe bëri të vetën. Aktualisht operon me kapacitet rreth 39%, që është një nivel historikisht i ulët.

"Është vetëm gjysma e ujit që duhet të marrim," tha Fabiola Sosa-Rodríguez, kreu i Departamentit të Rritjes Ekonomike dhe Mjedisit në Universitetin Metropolitan të Mexico City.

Në tetor, Conagua, komisioni kombëtar i ujit, njoftoi se do të kufizonte ujin nga Kutsamala me 8% për të siguruar furnizimin e popullsisë me ujë të pijshëm, duke pasur parasysh thatësirën e madhe.

Vetëm disa javë më vonë, zyrtarët shtrënguan ndjeshëm kufizimet, duke ulur sasinë e ujit që sistemi ofron me gati 25%, duke fajësuar motin ekstrem.

“Do të duhen marrë masa që të mund të shpërndahet uji i ofruar nga Kutsamala për një periudhë të gjatë kohore dhe të sigurohet që ai të mos zhduket”, tha në atë kohë gjermani Arturo Martinez Santoyo, menaxheri i përgjithshëm i Conagu.

Rreth 60% e Meksikës përballet me thatësirë ​​të moderuar deri në ekstrem, sipas një raporti të shkurtit. Pothuajse 90% e qytetit të Meksikos është në thatësirë ​​të madhe - dhe situata do të përkeqësohet me fillimin e sezonit të shirave pas disa muajsh.

"Ne jemi në mes të sezonit të thatë, me një rritje të vazhdueshme të temperaturës deri në prill ose maj," tha June Garcia-Becerra, një asistent profesor i inxhinierisë në Universitetin e Kolumbisë Veriore Britanike.

Ndryshueshmëria natyrore e klimës ndikon fuqishëm në këtë pjesë të Meksikës. Tre vjet La Niña sollën thatësirë ​​në rajon, më pas ardhja e El Niño vitin e kaluar kontribuoi në një sezon të shkurtër të dhimbshëm shirash që nuk arriti të mbushte rezervuarët.

Kriza e ujit në Mexico City / Foto EPA-EFE/Miguel Sierra

Por tendenca afatgjatë e ngrohjes globale të shkaktuar nga njerëzit ndihet në sfond, duke shkaktuar thatësira më të gjata dhe valë të nxehta më intensive, si dhe shira më të dendur kur ato mbërrijnë.

"Ndryshimet klimatike i kanë bërë thatësirat më të rënda për shkak të mungesës së ujit," tha Sarmiento i UNAM: "Përveç kësaj, temperaturat e larta kanë bërë që uji të avullojë nga sistemi Kutsamala."

Verën e kaluar, valët brutale të të nxehtit përfshiu pjesë të mëdha të vendit, duke marrë të paktën 200 jetë. Këto valë të nxehtit nuk do të kishin ndodhur pa ndryshimet klimatike, tregojnë analizat e shkencëtarëve.

Ndikimet klimatike u përplasën me problemet në rritje të një qyteti që po zgjerohej me shpejtësi. Me rritjen e popullsisë, ekspertët thonë se sistemi i centralizuar i furnizimit me ujë nuk po mirëmbahet.

Kjo nuk do të thotë një kolaps i plotë i sistemit të menaxhimit të ujit, tha Sarmiento, sepse qyteti nuk varet vetëm nga një burim. Nuk do të jetë njësoj si kur Cape Town, Afrika e Jugut iu afrua rrezikshëm kolapsit total në 2018 pas një thatësire të rëndë shumëvjeçare. "Disa grupe do të kenë ende ujë, por shumica e njerëzve nuk do të kenë," tha Sarmiento.

Raúl Rodríguez Márquez, president i Këshillit Këshillimor të Ujit jofitimprurës, nuk beson se qyteti do të arrijë "ditën zero" këtë vit - por do të ndodhë së shpejti nëse nuk bëhen ndryshime: "Ne jemi në një situatë kritike dhe mund të arrijmë një situatë ekstreme në muajt e ardhshëm”.

Protesta kundër përdorimit të pahijshëm të ujit në Mexico City / Foto EPA-EFE/Sashenka Gutierrez

Ndërkohë, tensionet po rriten pasi disa banorë janë të detyruar të përballojnë mungesat, ndërsa të tjerët - shpesh në enklavat më të pasura - mbeten kryesisht të kursyer.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës