Një kryebashkiak meksikan u martua me një aligator

aligator
Foto: Pixabay

Kryetari i një qyteti të vogël meksikan u martua me nusen e tij - aligator në një ceremoni madhështore të shoqëruar me muzikë tradicionale, mysafirë të gëzuar dhe thirrje nga lideri vendas që përjetësoi aktin solemn, raporton "Daily Mail".

Victor Hugo Sosa, kryebashkiaku i San Pedro Huamelula, gjatë dasmës të enjten, puthi disa herë aligatorin, i cili ishte i lidhur për të shmangur kafshimet e padëshiruara.

Një ritual dasme shekullor

Ky ritual i dasmës mendohet të ketë origjinën nga komunitetet indigjene para-hispanike Chontal dhe Huave në shtetin e Oaxaca-s, si dhe lutja për të mirat e natyrës.

"Ne i kërkojmë natyrës për shi të mjaftueshëm, ushqim të mjaftueshëm dhe peshk në lumë," tha Sosa, kryebashkiaku i qytetit të vogël të peshkimit në bregdetin e Oaxaca, që ndodhet në jugun e varfër të vendit, i cili është gjithashtu një zonë me indigjenë të pasur. traditë që shumë grupe i ruajnë me kokëfortësi traditat e tyre.

Rituali shekullor në San Pedro Huamelula, sot i përzier me elemente të spiritualitetit katolik, përfshin veshjen e aligatorit ose kajmanit me një fustan të bardhë nusërie me dekorime shumëngjyrëshe.

Aligatori si princeshë dhe hyjni

Zvarraniku shtatë vjeçar, i quajtur një princeshë e vogël për këtë rast, besohet se përfaqëson hyjninë e Nënës Tokës dhe dasma e saj me një udhëheqës lokal simbolizon bashkimin e njerëzve me hyjnoren.

Zhurmat e borive dhe rrahja e daulleve shtojnë humorin festiv gjatë procesionit ku disa nga vendasit mbajnë në krahë nusen aligator, ndërsa të tjerët i tundin me dorë të gëzuar.

“Ndihem e lumtur dhe krenare për rrënjët e mia”, tha Elia Edith Aguilar, kumbara që organizoi dasmën.

Ajo tha se ndihej e privilegjuar që kishte mundësinë të ishte në krye të ceremonisë dhe shtoi se ka kaluar shumë kohë duke vendosur se çfarë do të veshë nusja.

“Kjo është një traditë shumë e bukur”, shtoi ajo me një buzëqeshje në fytyrë.

Mund të shihni foto nga dasma ketu.

Video e ditës