McCarthy nuk e lejoi Zelensky të fliste para kongresmenëve amerikanë

Foto: MIA

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit të Shteteve të Bashkuara, Kevin McCarthy, njoftoi sot se nuk e lejoi presidentin ukrainas Volodimir Zelenski për të folur para kongresmenëve.

Ai tha se nuk kishte kohë të mjaftueshme për fjalimin e presidentit ukrainas sepse ata ishin shumë të zënë, raportoi televizioni amerikan NBC.

McCarthy kujtoi se Zelensky kishte folur tashmë para Kongresit gjatë vizitës së tij të mëparshme në Uashington në dhjetor 2022.

Zelensky mbërriti sot në Uashington për bisedime me kongresmenë, veçanërisht me republikanët, të cilët janë gjithnjë e më shumë kundër dërgimit të ndihmës shtesë në Ukrainë.

Pas takimeve me ta, presidenti ukrainas do të takohet me presidentin amerikan Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës