Mekanikët e shërbimit F-16 kanë mbërritur në Ukrainë

Në Ukrainë po kthehen mekanikët e parë të trajnuar për mirëmbajtjen e avionëve luftarakë F-16 dhe këtë informacion e ka ndarë me publikun zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ukrainës, Ilya Yevlash.

Sipas tij, "ekspertët do të jenë gjithashtu në gjendje të ndajnë përvojën me teknikë të tjerë ushtarakë ukrainas".

“Ne kemi parë tashmë, për shembull, se simulatori i parë F-16 mbërriti në Ukrainë, i cili na u transferua nga Republika Çeke. Sigurisht që ky proces është i pamëshirshëm dhe do të vazhdojë në vazhdimësi”, tha Jevlash.

Përveç pilotëve, inxhinierë, teknikë dhe personel tjetër nevojiten gjithashtu për t'i shërbyer flotës së shpallur F-16.

Pilotët luftarakë F-16 në fakt vunë jetën e tyre në duart e teknikëve që mirëmbajnë avionin.

Në veçanti, teknikët ukrainas mësojnë të mirëmbajnë të gjithë elementët e rëndësishëm të pajisjeve mbrojtëse të pilotit luftarak, të tilla si helmeta, sistemi i oksigjenit dhe sistemi i parashutës.

Pilotët dhe teknikët ushtarakë ukrainas tashmë po kalojnë trajnime në Shtetet e Bashkuara, Britaninë e Madhe, Francë, Danimarkë dhe Rumani.

Më herët, Ministria e Mbrojtjes njoftoi se dhjetë ushtarakë ukrainas janë trajnuar në Holandë për mirëmbajtjen e avionëve luftarakë F-16.

Trajnimi kërkon njohuri të terminologjisë speciale, shumë komplekse të gjuhës angleze, dhe ka më pak teknikë dhe inxhinierë që flasin këtë gjuhë sesa pilotët.

Ukraina mund të marrë vetëm gjashtë nga rreth 45 avionë luftarakë F-16 të premtuara nga vendet perëndimore deri në korrik. Deri në këtë verë pritet të jenë gati 12 pilotë, që është më pak se një skuadrilje e plotë.

Në fillim të majit, Republika Çeke transferoi një imitues të avionëve luftarakë F-16 në Forcën Ajrore të Ukrainës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës