Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do të vendosë për kërkesën për të ndaluar ofensivën izraelite në Rafah

Gjyqtarët në gjykatën më të lartë të OKB-së do të vendosin sot mbi kërkesën e Afrikës së Jugut për të urdhëruar Izraelin të ndalojë ofensivën e tij në Rafah dhe të tërhiqet nga Gaza, pjesë e një rasti më të gjerë që akuzon Izraelin për gjenocid.

Avokatët e Afrikës së Jugut i kërkuan gjykatës javën e kaluar një masë urgjente, duke theksuar se sulmet izraelite në qytetin jugor të Gazës "duhet të ndalen" për të siguruar mbijetesën e popullit palestinez.

Vendimet e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, e njohur edhe si Gjykata Botërore, janë përfundimtare dhe detyruese, por janë injoruar në të kaluarën. Gjykata nuk ka kompetenca përmbarimore.

Izraeli i ka hedhur poshtë vazhdimisht akuzat për gjenocid si të pabaza. Ata pretendojnë para gjykatës se operacionet në Gaza ishin vetëmbrojtje dhe se ato kanë për qëllim militantët e Hamasit që sulmuan Izraelin më 7 tetor të vitit të kaluar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës