Nga sot, udhëtimi ndërmjet vendeve të Ballkanit Perëndimor është i mundur vetëm me letërnjoftime

kufiri grek greqia Bogorodica Evzoni
Kalimi i Kufirit / Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Marrëveshjet për lëvizjen e lirë në Ballkanin Perëndimor me karta identiteti, për njohjen e kualifikimeve të arsimit të lartë dhe për njohjen e kualifikimeve profesionale të mjekëve, stomatologëve dhe arkitektëve, të cilat u nënshkruan vitin e kaluar më 3 nëntor, hyjnë në fuqi sot. Maqedoni, Shqipëri и Косово.

Së shpejti këto marrëveshje pritet të hyjnë në fuqi edhe në tre shtetet e tjera nënshkruese. Serbia, Mali i Zi и Bosnja и Hercegovina, sipas procedurave të kryera ligjore me ta.

Siç thuhet nga MPJ, këto marrëveshje vendosin lëvizjen e lirë të personave me letërnjoftime vetëm brenda Ballkanit Perëndimor; mundësohet lëvizshmëria e studentëve, pedagogëve dhe punonjësve akademikë, ndërsa procedurat e njohjes shkurtohen nga disa muaj në dy javë dhe pa kosto; mjekët e mjekësisë, dentistët dhe arkitektët do të mund të ofrojnë shërbimet e tyre lirisht në të gjithë rajonin.

– Secila prej këtyre marrëveshjeve ofron një mundësi specifike për të ndihmuar qytetarët tanë të përdorin potencialin e tyre, të zgjerojnë përvojat e tyre dhe të kontribuojnë në të mirën e rajonit tonë. Marrëveshjet paraqesin një hap të rëndësishëm përpara në përpjekjet tona për t'u ofruar qytetarëve lirinë e lëvizjes dhe integrimit, si kusht për krijimin e një tregu të përbashkët rajonal, i cili do të jetë rruga më e sigurt dhe më e shpejtë për të arritur qëllimin tonë të përbashkët - anëtarësimin në BE. Bashkimi - thotë ministri Bujar Osmanët.

Ndërkaq, Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë është zgjedhur si depozitues i këtyre marrëveshjeve të rëndësishme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës