Nga 35 deri në 45 persona u vranë në sulmin izraelit në shkollën e OKB-së në Gaza

Një shkollë e shkatërruar e Kombeve të Bashkuara pas një sulmi ajror në kampin e refugjatëve al-Nuseirat, Rripi qendror i Gazës, / EPA

Midis 35 dhe 45 persona u vranë në sulmin izraelit në një shkollë të Kombeve të Bashkuara në Nuseirat, në pjesën qendrore të Gazës, tha sot drejtoresha e Komunikimeve e Agjencisë së OKB-së për Ndihmë dhe Punë për Refugjatët Palestinë (UNRWA), Juliet Touma, duke deklaruar. që ende nuk mund të konfirmojë numrin e saktë të të vrarëve në sulm, raportojnë mediat britanike.

Hamasi njoftoi më parë se të paktën 27 persona u vranë në sulm dhe disa dhjetëra u plagosën.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) thanë sot se vlerësojnë se 20 deri në 30 terroristë të Hamasit dhe Xhihadit Islamik ishin në shkollën në Nuseyrat kur sulmi izraelit ndodhi gjatë natës, raportoi The Times of Israel.

IDF deklaroi se anëtarët e grupeve terroriste ndodheshin në tre klasa të ndara nga zona ku ishin strehuar civilët e zhvendosur.

Ushtria thotë se sulmi u vonua dy herë për të shmangur dëmtimin e civilëve.

IDF tha se sulmi ishte i saktë dhe disa terroristë u "eliminuan".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës