Majiti: Kam pirë kafe me Jovevin sot në mëngjes, por nuk do ta rishqyrtoj vendimin tim

Fatmir Majiti, Ministër i Shëndetësisë/Foto: Free Press

Sot për herë të parë piva kafen e mëngjesit me Prof. Dr Sashko Jovev. Ai është shoku dhe shoku im i mirë. Ai do të vazhdojë të punojë në Klinikën e Kardiokirurgjisë së bashku me të tjerët. Nuk thashë nëse do të jetë drejtor. Do të kryej punët e përditshme të Klinikës së Kardiokirurgjisë dhe do të mundohem që të ribalancoj buxhetin që Klinika e Kardiokirurgjisë të marrë një shumë më të madhe për transplantim - tha ministri i Shëndetësisë Fatmir Majiti në konferencën për media me rastin e 100 ditëve. të angazhimit në Qeveri.

Majhiti tha se Jovev është një shok i mirë dhe ata vazhdojnë të punojnë së bashku, por ai nuk ka ndërmend të rishqyrtojë vendimin e tij për shkarkimin e drejtorit.

-Vendimi për shkarkim nuk do të rishikohet. Kur një vendim merret nga ministri, ai nuk shqyrtohet, tha Mejiti. I pyetur nëse e dinte që Shërbimet e Përbashkëta të Qendrës Klinike nuk paguhen për dy muaj, Majiti tha se për këtë është përgjegjëse Qeveria.

Rritja e pagës për të gjithë punonjësit, mjekët, infermierët, punonjësit e laboratorit, paramedikët dhe higjienistët për 2.000 deri në 3000 ditë dhe rritja e kompensimit për rojet nga 125 në 166 për qind janë vetëm një pjesë e gjërave që ai bëri për 100 ditë angazhim. në Qeveri, tha Majiti.

- Përveç pagave më të larta për mjekët, kemi renovuar edhe shumë reparte, qendrën e diabetit, repartin e gastroenterohepatologjisë, departamentin e klinikës së endokrinologjisë, departamentin e klinikës së toksikologjisë, departamentin e pediatrisë në Gostivar, qendrën urgjente të Tetovës - këto. janë vetëm disa nga klinikat që janë rinovuar – tha ministri.

Ai thotë se është hapur Qendra e Mëlçisë, është përditësuar lista pozitive e cila nuk është përditësuar që nga viti 2015, po punohet për dixhitalizimin e shërbimeve shëndetësore, është bërë aplikacioni celular “Shëndeti im”.

-Robotika është futur në ortopedi, po zhvillohen tenderë për ashensorë për klinikën e hematologjisë, për klinikën në Tetovë, është zbatuar aksioni “mbjellim shëndetin”, në Klinikë janë mbjellë 100 pemë, janë rregulluar rrugët. Të huajt do të paguajnë njësoj si ne për shërbimet shëndetësore - tha Mejiti.

Për të gjithë drejtorët e shkarkuar të klinikave, ai tha se ka drejtorë dhe drejtorë organizativë dhe inspektimet do të vazhdojnë të punojnë dhe të vërejnë parregullsi në funksionim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës