Maxhiti, Kasami dhe Gashi kanë nënshkruar një deklaratë për pjesëmarrje të përbashkët në zgjedhje

Foto: Printscreen Lëvizja Besa FB, Bashkimi Evropian për Ndryshim me një deklaratë për pjesëmarrje të përbashkët në zgjedhje

Afrim Gashi, Izet Majiti dhe Biljal Kasami kanë nënshkruar sonte në Tetovë deklaratën e përbashkët të koalicionit Bashkimi Evropian për Ndryshim për një paraqitje të përbashkët në zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe presidenciale.

Si liderë të partive të tyre Alternativa, Lëvizja Demokratike dhe Lëvizja Besa, ata janë angazhuar për një performancë të përbashkët opozitare në bllokun politik shqiptar me fokus anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian.

Para nënshkrimit, tre liderët e partive iu drejtuan anëtarëve dhe simpatizantëve të pranishëm partiakë që morën pjesë në manifestimin në njërën nga sallat sportive në Tetovë.

Kryetari i Lëvizjes Demokratike, Izet Majiti, ka theksuar nevojën e mobilizimit për ndryshim.

“Kjo është një lëvizje për ata që mendojnë ndryshe nga krimi i partisë në pushtet. Mjaft me heshtje, heshtje, apati dhe një mendje të vetme. Koha e ndryshimit po afron. I ftoj të gjithë të bashkohen, ata që mund të ndryshojnë mendje mund të ndryshojnë gjithçka, ndryshimi po vjen”, tha Izet Majiti.

Integrimi në Bashkimin Evropian është zgjedhja e të gjithëve, tha kreu i Alternativës.

“Ai që bashkëpunon vetëm me faktorin e jashtëm në dëm të faktorit të brendshëm të popullit shqiptar, nuk mund të qeverisë pa bashkëpunim me popullin shqiptar. Duhet të ketë bashkëpunim për demokraci, ekonomi, zhvillim social për të luftuar korrupsionin dhe diskriminimin në rrugën drejt BE-së”, tha Afrim Gashi.

I fundit nga foltorja foli lideri i Lëvizjes Besa, Biljal Kasami, i cili theksoi se një bindje më e lartë se aleanca e tyre është “besa” (premtimi) për ndryshimet europiane.

“Në këtë moment kur në Maqedoninë e Veriut krimi dhe korrupsioni kanë dalë jashtë kontrollit, sistemi i drejtësisë është uzurpuar nga qeveria, arsimi është shkatërruar, shëndetësia është lënë pas dore, ndërsa të rinjtë po largohen masivisht nga vendi. Të bashkohemi për t'i dhënë fund gjithë kësaj, le të jemi zëri i të gjithë qytetarëve që presin me padurim ndryshimet. Vetëm të bashkuar mund të luftojmë kundër të gjitha dukurive të lartpërmendura antiqytetare dhe antievropiane të pushtetit aktual. Ne po bashkohemi sepse shqiptarët në Maqedoninë e Veriut meritojnë përfaqësim autentik”, tha Kasami.

Gjithashtu, Kasami tregoi se do të heqin të gjitha përcaktimet ligjore dhe kushtetuese që janë evazive në realizimin e të drejtave të shqiptarëve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës