Medvedev thotë se për qëllimet ushtarake të Rusisë është "e nevojshme" të arrihet në Kiev

Dmitry Medvedev / Foto EPA-EFE/EKATERINA SHTUKINA / SPUTNIK / PISHINË E QEVERISË KREDI E DETYRUAR

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev, një ndihmës i ngushtë i presidentit aktual Vladimir Putin, tha se për qëllimet ushtarake të Rusisë "mund të jetë e nevojshme të arrihet në Kiev", kryeqyteti i Ukrainës. Ushtria ruse tashmë ishte përpjekur të kapte Kievin në javët e para të pushtimit, por ukrainasit u mbrojtën me sukses.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje nga agjencia ruse ТАСС mbi "kufijtë gjeografikë të operacionit special ushtarak", siç e quan ende Kremlini zyrtar luftën gjithëpërfshirëse që Rusia nisi kundër Ukrainës dy vjet më parë, Medvedev tha se "konflikti mund të mos kufizohet në fazën aktuale".

"Ku do të ndalemi?" Une nuk e di. Mendoj se duke pasur parasysh atë që thashë më parë për nevojën për të krijuar një kordon sigurie, do të duhet të punojmë shumë. A do të jetë Kiev? Po, ndoshta duhet të jetë. Nëse jo tani, atëherë më vonë, ndoshta në ndonjë fazë tjetër të zhvillimit të këtij konflikti”, tha Medvedev.

Në të njëjtën kohë, sipas TASS, Medvedev paraqiti dy argumente për mbërritjen e ushtrisë ruse në Kiev. “Para së gjithash, është një qytet rus. Dhe së dyti, një kërcënim ndërkombëtar për ekzistencën e Rusisë vjen prej saj”, tha Medvedev për kryeqytetin e Ukrainës.

“Edhe pse Kievi është një qytet rus në thelbin e tij, ai qeveriset nga një ekip ndërkombëtar kundërshtarësh të Rusisë të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ata që formalisht mbajnë poste atje janë persona që nuk kanë as ndërgjegje dhe as frikë për të ardhmen e vendit të tyre. Të gjitha vendimet merren përtej oqeanit dhe në selinë e NATO-s. Është absolutisht e qartë. Pra, po, mund të jetë Kievi”, tha Medvedev.

I pyetur nëse Ukraina duhet të mbetet shtet i pavarur pas “operacionit special ushtarak”, Medvedev tha se “nëse si rezultat i gjithë asaj që po ndodh diçka mbetet nga Ukraina, një shtet i tillë ndoshta ka një shans të qëndrojë, megjithëse jo shumë i lartë. "

“Sidoqoftë, sigurisht që nuk është çështje për sot, por do të jetë në rend dite pak më vonë”, tha ai. “Nuk e di se çfarë do të mbetet në këtë njësi territoriale, tani nuk mund ta quaj shtet”. Ndoshta rajoni Lemberg, me qendër në qytetin e Lemberg, nëse Polonia ose disa rajone të tjera e shtyjnë atë. Por ky është një proces i ndërlikuar, jo vetëm ushtarak, por edhe politik. Dhe jo vetëm forcat ushtarake, jo vetëm ushtria, por edhe njerëzit që jetojnë në ato vende duhet të luajnë ose të thonë fjalën e tyre në atë proces”, përfundoi Medvedev.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës