Me fjalë fyese për ata që votuan për ndihmën për Ukrainën, Medvedev i uroi SHBA-së luftë civile

epa10989746 Zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse, Kryetari i partisë Rusia e Bashkuar Dmitry Medvedev mban një takim të Bordit të Administrimit të St. Universiteti Shtetëror i Shën Petersburgut nëpërmjet videokonferencës në Moskë, Rusi, 22 nëntor 2023. EPA-EFE/EKATERINA SHTUKINA / SPUTNIK / KREDI E DETYRUAR POOL QEVERISË

Pasi Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së votoi për ndihmë prej 95 miliardë dollarësh për Ukrainën dhe Izraelin, ish-presidenti, kryeministri dhe zëvendëskryetari aktual i Këshillit të Sigurimit Rus, Dmitry Medvedev, tha se SHBA nuk do ta ndalojë ushtrinë ruse në Ukrainë.

Medvedev tha se Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së votoi për dy gjëra: "vazhdimin e luftës civile të njerëzve të ndarë të tokës ruse të bashkuar më parë" dhe rritjen e numrit të viktimave të kësaj lufte. Medvedev i quajti "bastardë" përfaqësuesit e Dhomës së Përfaqësuesve Amerikanë.

"Ne, sigurisht, do të fitojmë pavarësisht 61 miliardë dollarëve të përgjakshëm që do të shkojnë më së shumti në fyt të kompleksit të tyre të pangopur ushtarako-industrial." Forca dhe e vërteta janë pas nesh”, shtoi Medvedev në kanalin e tij Telegram.

Ai dëshironte që Shtetet e Bashkuara së shpejti të përfshiheshin në një luftë të re civile, e cila, tha ai, "më në fund do të çojë në shembjen e palavdishme të perandorisë së keqe të shekullit të 21-të - Shteteve të Bashkuara".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës