Medvedev: Çfarë do t'u bëjnë nëndetëset ukrainasve? Edhe pak dhe nuk do të kenë det

Dmitry Medvedev/ Foto EPA-EFE/ALEXEI NIKOLSKY /

Ish-kryeministri dhe presidenti rus, Dmitry Medvedev, i cili tani shërben në Këshillin e Sigurimit të Federatës Ruse, bëri një tjetër koment nënçmues për Ukrainën. Ai iu referua lajmit se qeveria në Kiev ka kërkuar nëndetëse nga Gjermania për mbrojtjen e vendit, duke thënë se nëndetëset janë të padobishme për Ukrainën, e cila "së shpejti do të jetë pa dalje në det".

"Tani një idiot tha se ata kanë nevojë për aeroplanë dhe...nëndetëse." Mirë, aeroplanët janë disi të kuptueshëm. Në të vërtetë, praktikisht nuk ka pista normale dhe ne kemi mbyllur qiellin e Ukrainës. Dhe nëndetëset janë tashmë një biznes serioz. Sidomos duke pasur parasysh se regjimi i Kievit së shpejti nuk do të ketë fare det. Pastaj ata do të duhet të ulen në një varkë në mes të Dnieper, duke mësuar të luajnë të pavdekshmen (kënga e Beatles) "Nëndetëse e Verdhë" me kujdestarët muzikorë. Edhe pse nëndetësja padyshim do të jetë verdhë-blu”, ka shkruar Medvedev në Telegram.

Më herët, “Spiegel” gjerman raportoi se zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës, “Andrei Melnyk”, i kërkoi Gjermanisë që t'i dorëzojë autoriteteve ukrainase luftëtarë, luftanije dhe nëndetëse.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës