Medvedev: Sigurisht që do të doja që Gjokoviç të luante në US Open

Novak Gjokoviç pret lajme të mira nga SHBA për paraqitjen e tij në US Open/Foto: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Pas Masters në Montreal, Danil Medvedev ruajti vendin e parë në listën ATP, pasuar nga turneu i Cincinnati dhe US Open, ku mbron 2.000 pikë. Mund të ndodhë lehtësisht që vendi i parë t'i bjerë nga duart, veçanërisht nëse Rafael Nadal fitoi trofeun në një nga ato turne.

Por ka edhe një lojtar tjetër që mund t’i “ngatërrojë hesapet” rusit kur bëhet fjalë për ngritjen e trofeve. Pyetja është nëse Novak Djokovic ai do të lejohet të hyjë në SHBA sepse nuk është vaksinuar, por Medvedev thotë se do të dëshironte ta shihte serbin në Nju Jork.

- Nuk mund të bëj asgjë. Rregullat vendosen nga qeveria amerikane dhe nuk e di nëse kjo mund të ndryshohet. Nëse më pyet mua, sigurisht që do të doja që Gjokoviç të luante. Më pëlqen kur lojtarët më të mirë në botë janë në turne. Ai fitoi një Grand Slam këtë verë. Lufta për më shumë goditje me Rafën është super e tensionuar dhe shumë interesante. Do të doja ta shihja në Nju Jork - tha Medvedev në Cincinnati.

Masteri i fundit luhet atje më parë "US Open“, tek i cili Nole nuk mund të vijë si i huaj i pavaksinuar.

Asi serb nuk do të jetë në gjendje ta mposht Medvedevin nga vendi i parë deri në fund të sezonit, por ai mund të ketë një shans të mirë nëse luan në Montreal dhe Cincinnati. Në Kanada, Medvedev u eliminua nga Nick Kyrgios në fazat e hershme të turneut.

McEnroe: Të gjithë në SHBA po argëtohen dhe Novak nuk mund të luajë në US Open

Video e ditës